|
www.speedrower.fora.pl Ogólnopolskie Forum Speedrowerowe
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Sekretarz PFKS
Junior
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 166
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Centala
|
Wysłany: Śro 0:44, 09 Lut 2011 Temat postu: REGULAMINY obowiązujące w sporcie speedrowerowym |
|
|
REGULAMIN MIĘDZYNARODOWY
1. OSOBY FUNKCYJNE
1.1. SĘDZIOWIE
1.1.1. Zawody odbywają się pod całkowitym nadzorem sędziego, którego obowiązkiem jest niedopuszczenie do łamania przepisów, stwarzania niebezpiecznych sytuacji oraz dbanie o właściwe zachowanie uczestników zawodów. Sędzia musi przestrzegać regulaminu i na jego podstawie dyscyplinować uczestników. Decyzje podejmowane przez sędziego podczas trwania zawodów są ostateczne; niedopuszczalne są apelacje i odwołania dotyczące werdyktów arbitra, a ewentualne złożone wnioski nie spowodują zmian wyników zawodów.
1.1.2. Zwierzchnictwo sędziego w zawodach rozpoczyna się 30 minut przed ich oficjalnym rozpoczęciem, a kończy się w momencie opuszczenia przez niego terenu obiektu zawodów.
1.1.3. Sędzia ma prawo do przerwania biegu w przypadku: naruszenia przepisów, ostrzeżenia lub wykluczenia sprawcy przewinienia lub w razie poważniejszych wykroczeń skutkujących wykluczeniem do końca zawodów zawodnika lub osoby funkcyjnej.
1.1.4. Obowiązki sędziego podczas zawodów:
1.1.4.1. sprawdzenie rowerów zawodników, na 15 minut przed zawodami, w celu upewnienia się czy są zgodne z regulaminem; w razie stwierdzenia nieprawidłowości wezwanie zawodnika do ich usunięcia lub niedopuszczenie sprzętu do zawodów;
1.1.4.2. zajęcie dogodnego miejsca, tak by w pełni kontrolować start i przebieg wyścigu;
1.1.4.3. jeżeli używa się nagłośnienia, informowanie sprawozdawcy zawodów o swoich decyzjach, wraz z ich uzasadnieniem, w celu podania ich do wiadomości uczestnikom zawodów i widzom;
1.1.4.4. sprawowanie nadzoru nad osobami znajdującymi się podczas trwania zawodów wewnątrz toru;
1.1.4.5. koordynowanie działań kierownika startu, kierownika parku maszyn i osoby sygnalizującej zawodnikom liczbę wykonanych okrążeń.
1.1.4.6. ustalanie kolejności zawodników na mecie i prowadzenie prawidłowego zapisu zawodów.
1.1.5. Porozumiewanie się sędziego zawodów z pozostałymi osobami funkcyjnymi powinno odbywać się w języku angielskim, który jest przyjęty jako międzynarodowy w speedrowerze; w razie konieczności dopuszczalna jest pomoc tłumacza.
1.2. INNE OSOBY FUNKCYJNE
1.2.1. Kierownik startu jest odpowiedzialny za prawidłową obsługę maszyny startowej, we wszystkich biegach zawodów, zgodnie z procedurą startu.
1.2.2. Osoba sygnalizująca zawodnikom ilość liczbę wykonanych okrążeń ma obowiązek ich liczenia.
1.2.3. Podczas zawodów może swoje funkcje pełnić co najwyżej dwóch kierowników parku maszyn.
1.2.3.1. Są oni odpowiedzialni za utrzymanie porządku w parku maszyn oraz za właściwe informowanie zawodników o wyścigach, w których startują.
1.2.3.2. Mają obowiązek natychmiastowego zgłaszania sędziemu wszelkich niewłaściwych zachowań i naruszeń regulaminu przez zawodników lub kierowników drużyn.
1.2.3.3. Mają obowiązek czuwania, by w parku maszyn przebywali tylko zawodnicy i osoby funkcyjne, jak również, by zawodnicy go nie opuszczali bez zgody kierownika parkingu.
1.2.4. Sprawozdawca jest odpowiedzialny za przekazywanie widzom informacji o przebiegu zawodów. Ma również obowiązek przekazywania wszelkich informacji od sędziego zawodów.
1.2.4.1. Sprawozdawca może pełnić funkcję kierownika startu wyłącznie za zgodą sędziego zawodów.
1.3. KIEROWNIK DRUŻYNY
1.3.1. Kierownik drużyny, od momentu przybycia na zawody, jest za nią odpowiedzialny, w szczególności za: zachowanie zespołu podczas zawodów, za prawidłowy ubiór drużyny (koszulki w jednakowych barwach) oraz zgodny z przepisami sprzęt zawodników.
1.3.2. Kierownik drużyny ma prawo wejść na tor wyłącznie na żądanie sędziego zawodów lub za jego przyzwoleniem.
1.3.3. Drużyna ma prawo desygnować na zawody dwóch kierowników drużyny, z czego tylko jeden (jako oficjalny) ma prawo do przebywania w parku maszyn podczas zawodów.
1.3.4. Porozumiewanie się kierownika drużyny z sędzią zawodów powinno odbywać się w języku angielskim, który jest przyjęty jako międzynarodowy w speedrowerze; w razie konieczności dopuszczalna jest pomoc tłumacza.
2. UBIÓR ZAWODNIKA
2.1. Członkowie drużyny muszą posiadać jednakowe stroje. Bluza meczowa powinna umożliwić umieszczenie na niej numeru. Numery mocuje się na tylnej części bluzy za pomocą dwóch pasków rzepowych – 20 cm od siebie.
2.2. Podczas treningów i zawodów zawodnicy muszą być całkowicie osłonięci od nasady szyi do stóp. Muszą też mieć założony na głowę kask ochronny.
2.3. Zalecane jest, aby podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata i Europy (włącznie z rundami kwalifikacyjnymi) zawodnicy byli wyposażeni w numery startowe (zgodnie z programem zawodów), umieszczone na tylnej części bluzy meczowej; dopuszczalne jest umieszczenie nazwiska zawodnika na koszulce meczowej.
Wymagane jest, aby gospodarz zapewnił wystarczającą liczbę (zgodnie z harmonogramem IMŚ lub IME) zestawów numerów startowych (1 – 16) z paskami rzepowymi, oddalonymi od siebie o 20 cm.
2.4. Ochronne nakrycie głowy
2.4.1. Ochronnym nakryciem głowy jest, zatwierdzony atestem, kask rowerowy, który musi być prawidłowo założony.
2.4.2. Zawodnik, który podczas biegu zdejmuje kask z głowy, zostaje natychmiast wykluczony z wyścigu.
3. ROWERY
3.1. Rowery nie mogą posiadać hamulców, akcesoriów hamulcowych, błotników, pedałów zatrzaskowych ani metalowych, klipsów i pasków na stopy, nakrętek skrzydełkowych, wszelkiego rodzaju przerzutek, ani żadnych innych elementów, które – zdaniem sędziego – zawodów mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla uczestników wyścigu.
3.2. Szerokość kierownicy, mierzona w linii prostej od jednego końca do drugiego, nie może przekraczać 750 mm. Końce kierownicy muszą być zabezpieczone miękkim tworzywem (zalecane jest użycie gumowych manetek).
3.3. Osie piasty nie mogą wystawać poza widelec więcej niż 18 mm. Dopuszczalne jest użycie tylko jednej nakrętki po obu zewnętrznych stronach widelca. Gwint nie może wystawać poza nakrętkę więcej niż o 6 mm.
3.4. Dopuszczalne jest stosowanie napinaczy łańcucha pod warunkiem, że nie posiadają ostrych elementów, a ich gwint nie wystaje poza nakrętkę więcej niż 6 mm. Opony i pedały nie mogą posiadać żadnych dodatkowych elementów (np. kolce).
3.5. Dopuszczalne jest stosowanie dodatkowej nieosłoniętej zębatki na tylnym kole.
3.6. Z wyjątkiem powtórki biegu, zawodnicy nie mogą zmieniać roweru podczas wyścigu.
3.7. Wszystkie rowery używane podczas zawodów muszą zostać dokładnie sprawdzone przez sędziego w parku maszyn przed ich rozpoczęciem oraz pobieżnie na polach startowych przed każdym wyścigiem.
4. PRZEPISY DOTYCZĄCE ZAWODÓW
4.1. LICZBA OKRĄŻEŃ
4.1.1. Wszystkie biegi odbywają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na dystansie czterech okrążeń z wyjątkiem:
4.1.1.1. imprez z udziałem najmłodszych – początkujących zawodników;
4.1.1.2. jeżeli w biegu bierze udział tylko jeden zawodnik, to jeśli posiada regulaminowy ubiór i sprzęt, zostają mu przyznane 4 pkt natychmiast po prawidłowym ruszeniu z pozycji startowej;
4.1.1.3. w meczu drużynowym, gdy w biegu startuje dwóch zawodników tego samego zespołu, muszą oni wykonać jedno pełne okrążenie toru.
4.2. OZNACZENIA FLAG
4.2.1. Flaga żółta sygnalizuje, że do ukończenia wyścigu pozostało jedno okrążenie.
4.2.2. Flaga czarno – biała w formie szachownicy sygnalizuje zakończenie wyścigu.
4.2.3. Jeżeli flaga czarno – biała zostanie pokazana w nieodpowiednim momencie, sędzia powinien podjąć następujące działania:
4.2.3.1. po pięciu okrążeniach – uznać pozycje zawodników, jakie zajmowali w momencie ukończenia czwartego okrążenia;
4.2.3.2. po trzech okrążeniach – bieg musi zostać powtórzony z udziałem wszystkich zawodników, którzy uczestniczyli w wyścigu w czasie, gdy czarno – biała flaga została nieprawidłowo użyta; wyjątek stanowi sytuacja, w której sędzia uzna, iż zawodnicy są świadomi nieprawidłowej sygnalizacji i nakaże kontynuować wyścig; jeżeli następuje powtórzenie biegu, musi się ono odbyć natychmiast po wykryciu błędu.
4.3. PUNKTACJA
Punktacja we wszystkich wyścigach wygląda następująco:
I miejsce – 4 pkt
II miejsce – 3 pkt
III miejsce – 2 pkt
IV miejsce – 1 pkt
Nieukończenie wyścigu – 0 pkt
Wykluczenie – 0 pkt
4.4. OBECNOŚĆ OSÓB W PARKU MASZYN
4.4.1. Bez względu na okoliczności niedozwolone jest przebywanie w parku maszyn osób do tego nieupoważnionych. Osobami uprawnionymi do przebywania w parku maszyn są: startujący zawodnicy, osoby funkcyjne drużyn oraz osoby funkcyjne zawodów.
Zawodnicy, bez uzyskania zezwolenia kierownika parku maszyn, nie mogą opuszczać parkingu podczas trwania zawodów.
4.5. BIEGI DODATKOWE (ZAWODY INDYWIDUALNE)
4.5.1. W przypadku konieczności rozegrania wyścigu dodatkowego / wyścigów dodatkowych, pozycje startowe wyznaczane są następująco:
4.5.1.1. jeśli startuje dwóch zawodników: przez rzut monetą – zwycięzca losowania wybiera dowolne pole startowe, a jego przeciwnik zajmuje takie pole startowe, aby pozostawić jedno wolne pomiędzy startującymi zawodnikami;
4.5.1.2. jeśli startuje trzech lub czterech zawodników: poprzez losowanie czterech ponumerowanych losów;
4.5.1.3. jeśli startuje pięciu lub więcej zawodników: poprzez cykl wyścigów mający na celu ustalenie ich kolejności w zawodach;
4.5.1.4. w przypadku powtórki wyścigu dodatkowego zawodnicy biorący w nim udział zachowują przypisane im pozycje startowe.
4.6. LIMITY CZASOWE
4.6.1. Jeżeli sędzia ma pewność, że tor jest bezpieczny i dodatkowy czas na jego przygotowanie nie jest wymagany, daje krótki sygnał gwizdkiem, oznaczający, że zawodnicy mają jedną minutę do stawienia się na polach startowych. Drugi sygnał gwizdka oznacza przekroczenie limitu czasowego i automatyczne wykluczenie zawodnika, który nie stawił się na polu startowym. Nie ma możliwości wystawienia zawodnika rezerwowego za tego, który przekroczył limit czasowy.
4.6.2. W zawodach indywidualnych zawodnikowi startującemu dwa biegi z rzędu przysługują dodatkowe trzy minuty przerwy.
W zawodach drużynowych zawodnikowi startującemu dwa biegi z rzędu przysługuje dodatkowo jedna minuta przerwy. Jeżeli z jakiegokolwiek słusznego powodu zawodnik potrzebuje wydłużenia czasu przerwy, kierownik drużyny za pośrednictwem kierownika parku maszyn powinien poinformować o tym sędziego, który może przyznać dodatkową minutę – pod warunkiem, że nie został wydany sygnał wzywający zawodników na start do kolejnego wyścigu.
4.6.3. Sędzia, przyznając dodatkową minutę, musi zezwolić na jej upłynięcie przed wydaniem sygnału wzywającego zawodników na start do kolejnego wyścigu.
4.6.4. W przypadku kontuzji zawodnika lub znacznego uszkodzenia sprzętu sędzia może przedłużyć limit czasu według własnego uznania.
4.6.5. Zawodnik lub kierownik drużyny, który umyślnie i bez słusznej przyczyny opóźnia przebieg zawodów zostaje wykluczony do końca zawodów.
4.7. PROCEDURA STARTOWA
4.7.1. Zawodnicy na polach startowych ustawiają się tak, aby piasta przedniego koła znajdowała się przed linią startu, pomiędzy liniami poszczególnych pól startowych.
Podczas drogi z parkingu na pola startowe zawodnicy nie mogą wkraczać w środek toru.
Po ustawieniu się na starcie zawodnicy nie mogą zmieniać pozycji startowej.
Na polach startowych nie mogą być używane szczotki, szmatki, woda ani żadne inne środki służące do czyszczenia opon.
4.7.2. Jeśli sędzia uzna to za stosowne, ma prawo nakazać zawodnikom cofnięcie się do 25 mm od taśmy maszyny startowej i ustawienie obydwu kół równolegle do linii pól startowych.
4.7.3. Gdy sędzia się upewni, że zawodnicy są gotowi do startu, wydaje komendę: „Under Starters Orders” („Gotów”), po której zawodnicy muszą obserwować taśmę maszyny startowej, patrząc prosto przed siebie. Kierownik startu (zwrócony twarzą w stronę przeciwległą do pól startowych) zwalnia taśmę maszyny startowej w czasie 2 – 5 sekund od ostatniej komendy sędziego; czas zwalniania taśmy maszyny startowej, w poszczególnych wyścigach, musi ulegać zmianom.
4.7.4. Jeżeli w użyciu jest elektryczna maszyna startowa, kierownik startu obsługuje mechanizm zwalniający taśmę startową. Kierownik startu zwrócony jest twarzą w stronę przeciwległą do startujących zawodników.
4.7.5. Jeżeli po komendzie „Under Starters Orders” („Gotów”), zanim taśma maszyny startowej zostanie zwolniona, zawodnik poruszy rowerem, wykona ruch ciałem lub w inny sposób umyślnie rozproszy innych startujących, zostaje z tego biegu wykluczony.
4.7.6. Sędzia może podjąć decyzję o wykluczeniu zawodnika, jeśli w momencie startu panuje hałas lub niekorzystne warunki pogodowe.
4.7.7. Jeżeli po wydaniu komend startowych, a przed uruchomieniem taśmy maszyny startowej, poruszy się dwóch lub więcej zawodników, zostaje wykluczony ten, który uczynił to jako pierwszy. Jeżeli sędzia nie jest w stanie jednoznacznie wskazać winnego, nakazuje powtórkę procedury startowej w pełnym składzie.
4.7.8. Jeżeli sytuacja braku jednego winnego się powtórzy, sędzia powinien wykluczyć wszystkich zawodników biorących udział w zdarzeniu.
4.8. ZATRZYMANIE BIEGU
4.8.1. Bieg zostaje zatrzymany sygnałem gwizdka sędziego.
4.8.2. Bieg może zostać zatrzymany z uwagi na bezpieczeństwo jego uczestników, kiedy zawodnik, który upadł, może stanowić przyczynę kolizji pozostałych uczestników biegu lub przyczynić się do zmiany ich pozycji. Zawodnik, który przyczynia się do zatrzymania wyścigu w sposób bezpośredni lub pośredni, zostaje z niego wykluczony.
4.8.3. Bieg może zostać zatrzymany, jeżeli dwóch lub więcej zawodników upadnie lub szczepi się podczas pierwszej połowy pierwszego okrążenia. W takim przypadku sędzia powinien zarządzić powtórkę w pełnej obsadzie; wyjątek stanowi zamierzone przewinienie jednego z zawodników – winny może zostać wykluczony.
4.8.4. Bieg może zostać zatrzymany, jeżeli według opinii sędziego, doszło do naruszenia zasad, dzięki czemu inny zawodnik lub jego partner z drużyny zyskał przewagę. W takim wypadku sędzia wyklucza winnego i zarządza powtórzenie wyścigu.
4.8.5. Jeżeli bieg zostanie z jakiegokolwiek powodu zatrzymany po ukończeniu pierwszego okrążenia, zawodnik lub zawodnicy, za których przyczyną wyścig został przerwany, powinni zostać wykluczeni bądź otrzymać upomnienie.
5. WYKLUCZENIA
Zawodnik zostaje wykluczony z wyścigu, jeżeli według opinii sędziego dopuścił się przynajmniej jednego z następujących przewinień:
5.1. Przekroczenie obydwoma kołami krawężników (linii) – poza przypadkami udziału w zdarzeniu innych zawodników oraz względami bezpieczeństwa; jeśli sytuacja na to pozwala, zawodnik powinien powrócić na tor najszybciej jak to jest możliwe. Zawodnik może zostać wykluczony, jeśli celowo przekroczy wewnętrzna linię toru, aby uzyskać przewagę lub spowodować powtórzenie wyścigu.
5.2. Utrudnianie. Zawodnik zostaje uznany winnym utrudniania, jeżeli:
5.2.1. gwałtownie zajeżdża drogę innemu zawodnikowi, jeżeli ten znajduje się z tyłu w odległości mniejszej, niż długość roweru;
5.2.2. umyślnie i nagle zwalnia, czego efektem jest zmiana pozycji zawodników znajdujących się za nim;
5.2.3. przemieszcza siebie lub swój rower w sposób utrudniający jazdę innym zawodnikom;
5.2.4. Wywozi przeciwnika za krawężnik (wewnętrzny i zewnętrzny) w sposób, zdaniem sędziego, niedozwolony;
5.2.5. Dopuści się jazdy parowej / drużynowej podczas zawodów indywidualnych. W takiej sytuacji sędzia ma prawo wykluczyć obu zawodników;
5.2.6. dopuści się takich zachowań jak: podcinanie, kopanie czy wożenie;
5.2.7. używa nadmiernej siły podczas biegu – szczególnie od startu do wejścia w pierwszy łuk.
5.3. Niebezpieczna jazda. Zawodnik może zostać wykluczony z biegu, jeśli zostanie uznany przez sędziego winnym niebezpiecznej jazdy.
5.4. Ponowne wsiadanie na rower. Niedopuszczalny jest bieg z rowerem – zawodnik musi natychmiast na niego wsiąść, wykonując nie więcej niż trzy kroki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zawodnikowi do zakończenia wyścigu pozostało mniej niż pół okrążenia – tu dozwolone jest prowadzenie roweru, pod warunkiem że pozostaje on na torze, a prowadzący nie utrudnia jazdy innym zawodnikom.
5.5. Pomoc z zewnątrz. Zawodnik, który podczas biegu otrzymuje pomoc od osób znajdujących się poza torem, zostaje wykluczony z biegu.
5.6. Niewłaściwe zachowanie. Zawodnik, który zachowuje się w sposób niewłaściwy: niesportowy lub awanturniczy, zostaje wykluczony z biegu.
6. DYSKWALIFIKACJA – WYKLUCZENIE DO KOŃCA ZAWODÓW
6.1. Zawodnik zostaje wykluczony z udziału w dalszej części zawodów, jeżeli według opinii sędziego jest winien jednemu z następujących przewinień:
6.1.1. Notoryczne wykluczenia. Jeśli zawodnik otrzyma dwa lub więcej wykluczeń za nadmierne używanie siły, niesportowe zachowanie lub niebezpieczną jazdę może zostać wykluczony do końca zawodów.
6.1.2. Złośliwa / nieprzepisowa jazda. Jeśli zawodnik stosuje złośliwą / nieprzepisową taktykę, mającą na celu spowodowanie kontuzji rywala lub uszkodzenie jego sprzętu, może zostać wykluczony do końca zawodów.
6.1.3. Obraźliwy lub wulgarny język. Jeśli zawodnik lub kierownik drużyny zostaje uznany za winnego używania obraźliwego lub wulgarnego języka, powinien zostać wykluczony do końca zawodów.
6.1.4. Wybitnie niesportowe zachowanie. Jeśli zawodnik lub kierownik drużyny wielokrotnie, pomimo ostrzeżeń, wyraża sprzeciw, inicjuje sytuacje mogące spowodować zagrożenie bezpieczeństwa uczestników zawodów lub stosuje wobec innych siłę fizyczną, powinien zostać wykluczony do końca zawodów.
6.2. Zawodnik lub osoba funkcyjna, która została wykluczona do końca zawodów, musi natychmiast opuścić teren toru i parku maszyn – nie bierze żadnego udziału w dalszej części zawodów.
7. REZERWA
7.1. Zawodnik rezerwowy nie może zostać wystawiony w miejsce, który został przez sędziego zdyskwalifikowany (wykluczony do końca zawodów).
7.2. Zawodnik rezerwowy nie może zostać wystawiony w miejsce zawodnika wykluczonego z uczestnictwa w powtórce wyścigu.
7.3. Zawodnik rezerwowy może zastąpić innego zawodnika pod warunkiem, że nie zaistniały sytuacje wymienione w punktach 7.1 i 7.2.
7.4. Jeżeli zawodnik nie jest w stanie wziąć udziału w powtórce wyścigu, wówczas zawodnik rezerwowy ma prawo zastąpić go w tej powtórce (pod warunkiem, że zawodnik rezerwowy nie przekroczył maksymalnej liczby wyścigów i nie zaistniały sytuacje wymienione w punktach 7.1 i 7.2).
7.5. Podczas zawodów indywidualnych, zawodnik rezerwowy może zastąpić każdego zawodnika, który wycofał się z turnieju. Zastępując miejsce określonego zawodnika, rezerwowy nie może zastąpić żadnego innego zawodnika biorącego udział w zawodach.
7.6. W zawodach 18 – biegowych zawodnik rezerwowy może wystartować maksymalnie w pięciu wyścigach.
7.7. W zawodach 12 – biegowych zawodnik rezerwowy może wystartować maksymalnie w czterech wyścigach.
7.8. W zawodach drużynowych, w których każda drużyna składa się z czterech zawodników, liczba wyścigów zawodnika rezerwowego nie może przekroczyć liczby biegów zawodników z numerami 1 – 4.
7.9. Przy obliczaniu maksymalnej liczby wyścigów dla poszczególnych zawodników bieg, w którym startuje zawodnik rezerwowy, zostaje zdjęty z limitu zarówno zawodnikowi rezerwowemu, jak i zastępowanemu.
8. BIEGI DODATKOWE (ZAWODY DRUŻYNOWE)
8.1. W przypadku remisu w 18 lub 12 – biegowych zawodach, w których startują dwie drużyny, w meczu Międzynarodowych Mistrzostw (Świata lub Europy), końcowe rozstrzygnięcie należy ustalić w następujący sposób:
Zostają powtórzone pierwsze trzy wyścigi meczu. Jeżeli rozstrzygnięcie nie nastąpi – powtarza się te biegi po raz kolejny, aż do wyłonienia zwycięzcy.
Pozycje startowe zostają przed pierwszym biegiem wyłonione przez kapitanów rzutem monetą. W przypadku konieczności rozegrania drugiej trzywyścigowej rundy pozycje startowe zostają zamienione. Jeśli należy odbyć trzecią, znów następuje losowanie pozycji; czwarta – wymaga zamiany względem trzeciej.
W każdej trzywyścigowej rundzie drużyny mają prawo jeden raz zastosować rezerwę.
8.2. W przypadku remisu w zawodach drużynowych, w których każda drużyna składa się z czterech zawodników, zespoły wskazują po jednym zawodniku, reprezentującym drużynę w wyścigu dodatkowym.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Sekretarz PFKS
Junior
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 166
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Centala
|
Wysłany: Pią 9:21, 25 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
CZĘŚĆ II - "KRAJOWA"
1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1.1. Niniejszy regulamin jest oparty na międzynarodowym regulaminie sportu speedrowerowego i stanowi jego uzupełnienie. Obowiązuje wszystkie osoby fizyczne i prawne zrzeszone w Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych, jak również obejmuje wszystkie zawody speedrowerowe koordynowane przez PFKS.
1.2. Regulamin nie jest sprzeczny z przepisami obowiązującymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej.
1.3. Jurysdykcja
1.3.1. Najwyższą władzą w sporcie speedrowerowym w Polsce jest Polska Federacja Klubów Speedrowerowych, która jest, posiadającym osobowość prawną, związkiem stowarzyszeń kultury fizycznej.
1.3.2. PFKS ma wyłączne prawo wykładni przepisów niniejszego regulaminu.
1.4. Pierwszeństwo terminów organizacji zawodów speedrowerowych stosuje się wg kolejności:
1.4.1. Mistrzostwa Świata Seniorów;
1.4.2. Mistrzostwa Świata Juniorów;
1.4.3. Mistrzostwa Europy Seniorów;
1.4.4. Mistrzostwa Europy Juniorów;
1.4.5. Mistrzostwa Europy Drużyn Klubowych;
1.4.6. inne zawody międzynarodowe;
1.4.7. inne zawody międzypaństwowe;
1.4.8. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów;
1.4.9. Drużynowe Mistrzostwa Polski Seniorów;
1.4.10. Mistrzostwa Polski Par Klubowych Seniorów;
1.4.11. Indywidualne Mistrzostwa Polski innych kategorii wg kolejności:
1.4.11.1. Juniorów;
1.4.11.2. Kadetów;
1.4.11.3. Młodzików;
1.4.11.4. Młodzieżowców;
1.4.11.5. Weteranów;
1.4.11.6. Kobiet;
1.4.12. Drużynowe Mistrzostwa Polski innych kategorii wg kolejności podanej w punktach 1.4.11.1. – 1.4.11.6.;
1.4.13. Mistrzostwa Polski Par Klubowych kategorii wg kolejności podanej w punktach 1.4.11.1. – 1.4.11.6.;
1.4.14. inne zawody ogólnopolskie;
1.4.15. zawody okręgowe;
1.4.16. zawody lokalne (klubowe, miejskie, gminne, osiedlowe, itp.).
1.5. Nazewnictwo – wykładnia terminów użytych w niniejszym regulaminie
1.5.1. Sport speedrowerowy – dyscyplina sportu, znajdująca się w wykazie dyscyplin, w których mogą działać Polskie Związki Sportowe; wpisana na listę sportów Rozporządzeniem MENiS z dnia 29.10.2003 r. (Dz.U. Nr 193, poz. 1888).
1.5.2. PFKS – Polska Federacja Klubów Speedrowerowych.
1.5.3. ICSF – International Cycle Speedway Federation (Międzynarodowa Federacja Sportu Speedrowerowego).
1.5.4. MRSS – Międzynarodowy Regulamin Sportu Speedrowerowego ustanowiony przez ICSF.
1.5.5. MKOl – Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
1.5.6. Aneks – zbiór przepisów dodatkowych, wydanych przez PFKS, jako uzupełnienie niniejszego regulaminu, obowiązujący w danym sezonie startowym.
1.5.7. Instrukcja – zbiór przepisów dodatkowych, wydanych przez PFKS, jako uzupełnienie niniejszego regulaminu, obowiązujących na czas określony w danej instrukcji.
1.5.8. Osoby oficjalne – osobami oficjalnymi w polskim sporcie speedrowerowym są wszyscy członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, kierujący komórkami organizacyjnymi PFKS oraz piastujący samodzielne stanowiska w strukturach PFKS.
1.5.9. Osoby funkcyjne – osoby fizyczne zaewidencjonowane w klubach lub PFKS, posiadające odpowiednie kwalifikacje, które wyraziły zgodę na pełnienie określonych funkcji w zawodach speedrowerowych i zostały wyznaczone do ich pełnienia przez PFKS lub organizatora zawodów.
1.5.10. Organizator – klub zrzeszony w PFKS, przeprowadzający zawody speedrowerowe.
1.5.11. Protest – jest to sprzeciw przez osobę bezpośrednio zainteresowaną przeciwko decyzji, omyłce, postępkowi organizatora, osoby funkcyjnej lub zawodnika.
1.5.12. Komisja – grupa robocza powołana przez PFKS do określonych działań.
1.5.13. Biuro – organ powołany przez PFKS w celu sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu, przebiegu i koordynacji rozgrywek speedrowerowych.
1.5.14. Klub aktualny – klub, z którym zawodnik ma aktualnie obowiązującą umowę kontraktową lub umowę wypożyczenia.
1.5.15. Klub macierzysty – pierwszy klub zawodnika, wnioskujący o wydanie mu licencji zawodniczej.
1.5.16. Zawody międzypaństwowe – zawody organizowane za zgodą ICSF, z udziałem reprezentacji narodowych lub zawodników kadry narodowej.
1.5.17. Zawody międzynarodowe – zawody organizowane za zgodą wszystkich federacji narodowych zawodników biorących udział w zawodach.
1.5.18. Zawody oficjalne – wszystkie zawody ujęte w rocznym terminarzu imprez speedrowerowych, wydanym przez PFKS oraz te, na których przeprowadzenie, wg postanowień niniejszego regulaminu, zgodę wyraziła PFKS.
1.5.19. Zawody okręgowe – zawody rozgrywane na szczeblu danego okręgu.
1.5.20. Senior – zawodnik w wieku powyżej 23 lat (bierze się pod uwagę rok urodzenia).
1.5.21. Młodzieżowiec – zawodnik w wieku do 23 lat włącznie (bierze się pod uwagę rok urodzenia).
1.5.22. Junior – jest to zawodnik w wieku do 18 lat włącznie (bierze się pod uwagę rok urodzenia).
1.5.23. Kadet – jest to zawodnik w wieku do 16 lat włącznie (bierze się pod uwagę rok urodzenia).
1.5.24. Młodzik – jest to zawodnik w wieku do 14 lat włącznie (bierze się pod uwagę rok urodzenia).
1.5.25. Weteran – jest to zawodnik w wieku powyżej 39 lat (bierze się pod uwagę rok urodzenia).
1.5.26. Zabezpieczenie medyczne – są to osoby lub jednostki zabezpieczające zawody speedrowerowe pod względem udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej zawodnikom i innym osobom biorącym udział w zawodach; w razie konieczności odpowiedzialne są za podjecie decyzji o wezwaniu karetki pogotowia, a w sytuacjach niezagrażających życiu do przetransportowania poszkodowanych do szpitala lub innej jednostki medycznej celem udzielenia pomocy medycznej.
1.5.27. Umowa kontraktowa – umowa cywilno-prawna zawarta pomiędzy zawodnikiem a klubem zrzeszonym w PFKS.
1.5.28. Zawodnik zrzeszony – jest to zawodnik, którego obowiązuje umowa kontraktowa z klubem.
1.5.29. Zawodnik niezrzeszony – jest to zawodnik nieposiadający aktualnie umowy kontraktowej z żadnym klubem zrzeszonym w PFKS.
1.5.30. Mecz ligowy – zawody speedrowerowe, w których rywalizują dwie drużyny w ramach rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski.
1.5.31. Komunikat – decyzja pisemna wydana przez Biuro lub Komisję PFKS.
2. KONTROLE
2.1. PFKS lub sędzia zawodów ma prawo zarządzić przed zawodami i w ich trakcie przeprowadzenie kontroli:
2.1.1. na obecność alkoholu w organizmie zawodnika, osoby funkcyjnej lub oficjalnej;
2.1.2. na obecność środków odurzających w organizmie zawodnika, osoby funkcyjnej lub oficjalnej;
2.1.3. na obecność środków dopingujących w organizmie zawodnika.
2.2. Kontrole przeprowadzają przedstawiciele organów do tego upoważnionych w myśl odrębnych przepisów.
2.3. W skład komisji przeprowadzającej kontrolę wchodzi sędzia i kierownik zawodów oraz osoba, o której mowa w punkcie poprzednim.
2.4. Dopuszczalne i zakazane normy w organizmie środków podlegającym kontroli:
2.4.1. Zawartość alkoholu w organizmie nie może przekraczać 0,10 g/L (0,21 ‰);
2.4.2. Zawartość środków odurzających w organizmie nie może przekraczać norm wyznaczonych przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 25.08.2010 r. (Dz. U. Nr 143, poz. 962), Rozporządzenia MZ oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego;
2.4.3. Zawartość środków dopingujących w organizmie nie może przekraczać norm wyznaczonych przez Światową Agencję Antydopingową i Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
2.5. W przypadku pozytywnego wyniku kontroli zawodnik, osoba funkcyjna lub oficjalna zostaje ukarana zgodnie z przepisami dyscyplinarnymi niniejszego regulaminu, niezależnie od konsekwencji prawnych nałożonych przez państwowe i publiczne organa, które mają do tego prawo.
2.6. Odmowa poddania się kontroli (lub niestawienie się na nią, jeśli została wyznaczona na inny czas i miejsce) jest równoznaczna z jej pozytywnym wynikiem.
3. OSOBY FUNKCYJNE
3.1. Każde zawody speedrowerowe muszą być kierowane i prowadzone przez osoby funkcyjne, których obowiązki dzielą się na nadzorcze (sędzia zawodów), wykonawcze (kierownik zawodów) i recenzujące (obserwator zawodów).
3.2. Zawody speedrowerowe nie mogą się rozpocząć ani być kontynuowanie bez obecności co najmniej:
3.2.1. sędziego zawodów;
3.2.2. kierownika zawodów;
3.2.3. kierownika startu;
3.2.4. zabezpieczenia medycznego.
3.2.4.1. Sędzia zawodów
3.2.4.1.1. Sędziów imiennie wyznacza PFKS na następujące zawody:
3.2.4.1.1.1. wszystkie mecze o DMP;
3.2.4.1.1.2. półfinały i finał IMP;
3.2.4.1.1.3. wszystkie zawody finałowe rozgrywek wymienionych w pkt. 1.4.10. – 1.4.13.;
3.2.4.1.1.4. finały: IPP, DPP i DPPJ.
3.2.4.1.2. W przypadku nieobecności na zawodach sędziego wyznaczonego na dane zawody przez PFKS, obowiązki sędziego przejmuje inny, obecny na zawodach sędzia, o ile jest uprawniony do prowadzenia danych zawodów. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, w pierwszej kolejności sędziego wyznacza PFKS, a w dalszej organizator zawodów.
3.2.4.1.3. PFKS ma obowiązek wyznaczyć sędziego zawodów na każde zawody, w przypadku żądania klubu, jeżeli wnioskujący w terminie 14 dni przed datą kalendarzową danych zawodów złoży wniosek o wyznaczenie sędziego. W takim przypadku koszty sędziowskie ponosi wnioskodawca.
3.2.4.1.4. PFKS ma prawo do wyznaczania sędziów na zawody, na które niniejszy regulamin nie nakłada obowiązku jego imiennego wyznaczenia, w każdym przypadku, kiedy uzna, że wyznaczenie sędziego jest uzasadnione.
3.2.4.1.5. PFKS ma prawo wyznaczyć na zawody dodatkowego sędziego lub zespół sędziów pomocniczych o ile są uprawnieni do prowadzenia danych zawodów.
3.2.4.1.6. Ze względu na ograniczenie kosztów, kluby biorące udział w danych zawodach mogą w terminie 21 dni przed tymi zawodami złożyć wniosek do PFKS o niewyznaczalnie sędziego. Wniosek taki musi być złożony bezwzględnie za zgodą wszystkich klubów biorących udział w danych zawodach. Jeżeli wniosek zostanie przez PFKS uwzględniony, wówczas PFKS informuje o tym fakcie organizatora, którego obowiązkiem jest wyznaczenie innego sędziego na dane zawody i pokryć koszty jego wynagrodzenia.
3.2.4.1.7. Warunkiem wypłacenia sędziemu zawodów ryczałtu i kosztów przejazdu jest złożenie przez sędziego podmiotowi zobowiązanemu do wypłacenia należności, delegacji sędziowskiej wraz z rachunkiem za sędziowanie.
3.2.4.2. Zabezpieczenie medyczne zawodów
3.2.4.2.1. Funkcję zabezpieczenia medycznego mogą pełnić:
3.2.4.2.1.1. lekarz;
3.2.4.2.1.2. pielęgniarz / pielęgniarka;
3.2.4.2.1.3. ratownik medyczny;
3.2.4.2.1.4. osoby posiadające inne państwowe uprawnienia w zakresie pomocy przedmedycznej.
3.2.4.2.2. Zaświadczenie o prawie do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wykonywania zawodu lekarza, pielęgniarza / pielęgniarki, ratownika medycznego lub innego, o którym mowa w powyższym punkcie musi być okazane przez osobę pełniącą funkcję zabezpieczenia medycznego na każde żądanie sędziego zawodów.
3.2.4.2.3. Jeżeli osoby pełniące funkcję zabezpieczenia medycznego, na żądanie sędziego zawodów nie potwierdzą i nie udokumentują swoich uprawnień zezwalających na pełnienie swojej funkcji, wówczas zawody nie mogą się odbyć, a winę za ich nieodbycie ponosi organizator zgodnie z przepisami dyscyplinarnymi niniejszego regulaminu.
3.2.4.2.4. Niezależnie od wyposażenia osób pełniących funkcję zabezpieczenia medycznego organizator ma obowiązek zapewnić dostęp do zestawu pierwszej pomocy.
3.2.4.2.5. Obowiązki i kompetencje zabezpieczenia medycznego
3.2.4.2.5.1. Przed rozpoczęciem zawodów powinni złożyć w protokole zawodów pisemne oświadczenie o podjęciu obowiązków zabezpieczenia medycznego w zawodach.
3.2.4.2.5.2. W celu weryfikacji osoby pełniącej funkcję zabezpieczenia medycznego zawodów jej dane osobowe podane do protokołu zawodów powinny zawierać:
3.2.4.2.5.2.1. imię i nazwisko;
3.2.4.2.5.2.2. rodzaj uprawnienia (lekarz, pielęgniarz / pielęgniarka, ratownik medyczny, inne uprawnienie);
3.2.4.2.5.2.3. numer uprawnienia;
3.2.4.2.5.2.4. organ wydający uprawnienie.
3.2.4.2.5.3. Jeżeli w wyścigu wydarzył się upadek, muszą dokonać oględzin medycznych wszystkich uczestników zaistniałego zdarzenia i przekazać sędziemu zawodów swoją decyzję o ich zdolności lub braku do kontynuowania zawodów.
3.2.4.2.5.4. Informują sędziego zawodów o przypadku odmowy poddania się przez zawodnika oględzinom medycznym, co jest równoznaczne z niedopuszczeniem zawodnika do dalszego udziału w zawodach.
3.2.4.2.5.5. Podpisują protokół zawodów, obowiązkowo wpisując do niego godzinę rozpoczęcia i zakończenia swojej pracy oraz dokładnie opisują zakres udzielonej pomocy przedmedycznej.
3.2.4.2.5.6. Obowiązkowo wpisują do protokołu zawodów fakt doznania przez zawodników kontuzji, ze szczególnym uwzględnieniem poważniejszych urazów: złamań, skręceń, zwichnięć, urazów głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności.
3.2.4.2.5.7. Osoby pełniące funkcję zabezpieczenia medycznego muszą być obecne przez cały czas trwania zawodów. Rozpoczynają pełnienie swoich obowiązków co najmniej 15 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia zawodów, a po ich zakończeniu pełnią je przez taki czas, jaki jest niezbędny do ich prawidłowego wypełnienia.
3.3. Z wyjątkiem funkcji sędziego i kierownika zawodów dozwolone jest wykonywanie więcej niż jednej funkcji przez jedną osobę. W zawodach okręgowych dozwolone jest łączenie jednej z tych funkcji z funkcją zabezpieczenia medycznego.
3.4. Żadna z osób funkcyjnych nie może brać udziału w zawodach w charakterze zawodnika.
3.5. Każda osoba funkcyjna podlega sędziemu i kierownikowi zawodów.
3.6. Każda z osób funkcyjnych musi być w sposób widoczny oznakowana.
3.7. Prawa i obowiązki POSZCZEGÓLNYCH OSÓB FUNKCYJNYCH ZAWODÓW
3.7.1. Prawa i obowiązki SĘDZIEGO ZAWODÓW (nieujęte w MRSS)
3.7.1.1. Musi posiadać ważną licencję wydaną przez PFKS i aktualne uprawnienia do prowadzenia danych zawodów speedrowerowych.
3.7.1.2. Nie jest odpowiedzialny za organizację i przygotowanie zawodów.
3.7.1.3. Może ze względów bezpieczeństwa lub innych okoliczności przełożyć termin startu do zawodów, wstrzymać ich przebieg przed zakończeniem lub też wyłączyć ich część z programu.
3.7.1.4. Jest jedyną władzą uprawnioną do odwołania lub wstrzymania zawodów ze względu na panujące warunki atmosferyczne, stan toru, obiektu itp.
3.7.1.5. Przed rozpoczęciem zawodów ma obowiązek sprawdzenia dokumentacji zezwalającej na zorganizowanie i umożliwiających rozpoczęcie zawodów.
3.7.1.6. Obowiązany jest niezwłocznie podać kierownikowi zawodów wszystkie swoje decyzje dotyczące przebiegu zawodów. Jeżeli następuje opóźnienie w wykonywaniu decyzji sędziego, powinien on wstrzymać kontynuowanie zawodów do chwili wykonania jego zarządzenia.
3.7.1.7. Niezwłocznie powinien zająć się każdym protestem, który może mu być doręczony w trakcie zawodów przez kierownika zawodów.
3.7.1.8. Za nieprzestrzeganie regulaminu lub poleceń może ukarać zawodnika, osobę funkcyjną, kierownika drużyny (pary), udzielając im kary upomnienia, wykluczenia z wyścigu, wykluczenia do końca zawodów lub ukarać kartką (żółtą lub czerwoną).
3.7.1.9. Obowiązany jest podać w protokole zawodów wszystkie swoje uwagi dotyczące przeprowadzonych zawodów.
3.7.1.10. Po zakończeniu zawodów obowiązany jest podpisać protokół, zatwierdzając tym samym przedstawione w nim wyniki sportowe.
3.7.1.11. W meczach ligowych obowiązany jest ogłosić na torze walkower, jeżeli istnieją przyczyny do jego ogłoszenia.
3.7.1.12. W każdych zawodach ma obowiązek dokonania kontroli posiadania przez zawodników wymaganych regulaminem dokumentów. W przypadku zauważonych braków ma prawo nie dopuścić zawodnika do zawodów.
3.7.1.13. Nie więcej niż 30 i nie mniej niż 5 minut przed planowaną godziną rozpoczęcia zawodów ma prawo przeprowadzić odprawę z zawodnikami i kierownikami drużyn jak również odprawę z osobami funkcyjnymi zawodów.
3.7.1.14. Ma obowiązek sprawdzenia kwalifikacji (w tym koniecznych uprawnień) osób funkcyjnych.
3.7.1.15. W przypadku nałożonych przez niego w zawodach kar walkowera, wykluczenia do końca zawodów, kar kartkowych i innych mających regulaminowy wpływ na kolejne zawody z udziałem danych drużyn, zawodników czy innych osób, ma obowiązek w ciągu 24 godzin przekazać taką informację do biura PFKS w sposób podany w aneksie na dany rok.
3.7.1.16. Podejmuje zgodnie z obowiązującym w tym zakresie regulaminem decyzję o dopuszczeniu zgłoszonych do zawodów zawodników, drużyn i par, którzy stawili się na nie po regulaminowej godzinie przybycia.
3.7.1.17. Jest zobowiązany do schludnego wyglądu.
3.7.2. Prawa i obowiązki KIEROWNIKA ZAWODÓW
3.7.2.1. Musi posiadać ważną licencję wydaną przez PFKS i aktualne uprawnienia do pełnienia funkcji kierownika danych zawodów.
3.7.2.2. Odpowiada przed sędzią zawodów za sprawne przeprowadzenie zawodów zgodnie z ich programem.
3.7.2.3. Ma obowiązek być obecnym przez cały czas trwania zawodów oraz przez taki czas przed zawodami i po ich zakończeniu, jaki jest niezbędny do wypełnienia przez niego wszystkich obowiązków.
3.7.2.4. Jest odpowiedzialny, by wszystkie osoby funkcyjne znajdowały się na wyznaczonych miejscach, znały swoje obowiązki i były do nich odpowiednio przygotowane.
3.7.2.5. 30 minut przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia zawodów przyjmuje zgłoszenia zawodników lub drużyn (par) do udziału w zawodach.
3.7.2.6. Ma obowiązek zapewnić program zawodów wszystkim zaproszonym gościom, VIP-om, osobom oficjalnym, oraz osobom funkcyjnym według ustaleń niniejszego regulaminu.
3.7.2.7. Zapobiega wszelkim chuligańskim ekscesom podczas zawodów.
3.7.2.8. Jest odpowiedzialny za prawidłowe zorganizowanie parku maszyn i pola startowego.
3.7.2.9. Jest odpowiedzialny za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie prób i kontroli.
3.7.2.10. Przyjmuje protesty oraz doręcza je niezwłocznie sędziemu zawodów.
3.7.2.11. Ma obowiązek wykonania każdego polecenia sędziego zawodów i spowodowania, aby wszyscy zainteresowani (osoby funkcyjne, zawodnicy lub widzowie) byli niezwłocznie poinformowani o każdej decyzji sędziego.
3.7.2.12. Nadzoruje prawidłowe przygotowanie protokołu zawodów i po jego podpisaniu przez wszystkie osoby, które powinny to uczynić, przedkłada go sędziemu zawodów w celu zatwierdzenia wyników zawodów.
3.7.2.13. Jest zobowiązany do schludnego wyglądu.
3.7.3. Prawa i obowiązki OBSERWATORA ZAWODÓW
3.7.3.1. Obserwatora imiennie wyznacza PFKS z inicjatywy własnej lub na wniosek jednego z klubów, których drużyna, para lub zawodnik bierze udział w zawodach.
3.7.3.2. Warunkiem wypłacenia obserwatorowi zawodów ryczałtu i kosztów przejazdu jest złożenie wnioskującemu o wyznaczenie obserwatora (tenże ma obowiązek pokrycia tych kosztów), delegacji wraz z rachunkiem obserwatora zawodów.
3.7.3.3. Funkcję obserwatora ma prawo pełnić czynny lub były (z minimum dwuletnim stażem) sędzia sportu speedrowerowego.
3.7.3.4. Obserwator zawodów nie ma prawa pełnić innych funkcji w zawodach.
3.7.3.5. Obserwator ma obowiązek przybyć na obiekt i przebywać na nim w czasie przewidzianym przez niniejszy regulamin dla sędziego zawodów.
3.7.3.6. Zadania obserwatora zawodów
3.7.3.6.1. Stwierdzenie prawidłowej obsady wszystkich funkcji koniecznych do przeprowadzenia zawodów.
3.7.3.6.2. Stwierdzenie prawidłowego pełnienia poszczególnych funkcji.
3.7.3.6.3. Ocena pracy sędziego zawodów.
3.7.3.6.4. Ocena zawodników i innych uczestników zawodów, ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z dyscypliną i zachowaniem.
3.7.3.6.5. Ocena zachowania publiczności, z zaznaczeniem wpływu na nie uczestników zawodów: zawodników, osób funkcyjnych i oficjalnych.
3.7.3.7. Obserwator nie ma prawa wywierać nacisków ani w żaden inny sposób wpływać na decyzje sędziego zawodów ani wynik sportowy zawodów.
3.7.3.8. Obserwator sporządza sprawozdanie ze swej pracy, wg wzoru podanego w instrukcjach dodatkowych do niniejszego regulaminu.
3.7.3.9. Ma obowiązek przekazać to sprawozdanie, w ciągu 48 godzin, do biura PFKS w sposób podany w aneksie na dany rok.
3.7.3.10. Wyniki pracy obserwatora nie niosą konsekwencji zmiany wyniku sportowego zawodów – poza ewidentnymi naruszeniami postanowień niniejszego regulaminu.
3.7.3.11. Wyniki pracy obserwatora mają wpływ na decyzje dyscyplinarne PFKS.
3.7.4. Prawa i obowiązki KIEROWNIKA STARTU (nieujęte w MRSS)
3.7.4.1. Jest zwierzchnikiem wszystkich osób pełniących swoje zadania w rejonie pola startowego.
3.7.4.2. Jest odpowiedzialny za regulaminowe przygotowanie i wyposażenie pola startowego.
3.7.4.3. Funkcję kierownika startu i sygnalizującego ilość przejechanych okrążeń może pełnić jedna osoba.
3.7.5. Prawa i obowiązki KIEROWNIKA PARKU MASZYN (nieujęte w MRSS)
3.7.5.1. Funkcję kierownika parku maszyn może pełnić osoba pełnoletnia.
3.7.5.2. Ma obowiązek przekazać sędziemu zawodów wszelkie zmiany w obsadzie wyścigu zgłoszone przez kierowników drużyn (par).
3.7.5.3. Ma obowiązek przekazać sędziemu zawodów każdą informację o wycofaniu się zawodnika z wyścigu lub wyścigów oraz przekazać powód tego wycofania.
3.7.5.4. Ma obowiązek sprawdzać przed wyjazdem zawodników do wyścigu czy rowery, ubiór i wyposażenie zawodników odpowiadają przepisom niniejszego regulaminu.
3.7.5.5. Zapewnia wypełnianie na bieżąco wywieszonego w widocznym i dostępnym uczestnikom zawodów miejscu parku maszyn programu zawodów.
3.7.6. Prawa i obowiązki SEKRETARZA ZAWODÓW
3.7.6.1. Jest odpowiedzialny za rzetelne sporządzenie protokołu zawodów na podstawie stanu rzeczywistego oraz zaleceń sędziego.
3.7.6.2. Ma prawo, bezpośrednio od sędziego zawodów, pozyskiwać informacje o jego decyzjach oraz o szczegółach dotyczących wyniku sportowego.
3.7.6.3. Po zakończeniu zawodów przekazuje protokół kierownikowi zawodów.
3.7.7. Prawa i obowiązki CHRONOMETRAŻYSTY ZAWODÓW
3.7.7.1. Dokonuje pomiaru czasu przejazdu najlepszego zawodnika wyścigu od chwili zwolnienia taśm maszyny startowej do momentu zetknięcia się przedniego koła jego roweru z umowną pionową płaszczyzną wyznaczoną przez linię mety.
3.7.7.2. Pomiaru dokonuje z dokładnością co najmniej do jednej dziesiątej sekundy.
3.7.7.3. Wyniki pomiaru podaje sekretarzowi zawodów w celu wpisania go do protokołu zawodów.
3.7.7.4. Na polecenie sędziego dokonuje pomiarów czasu związanego z limitami czasowymi ujętymi w MRSS pkt. 4.6.
3.7.8. Prawa i obowiązki SPRAWOZDAWCY ZAWODÓW (nieujęte w MRSS)
3.7.8.1. Ma obowiązek pełnić swoją funkcję w sposób bezstronny, jak również unikać wszelkich wypowiedzi, które mogłyby wywołać niesportowe zachowanie widzów i zawodników.
3.7.8.2. Nie wolno mu dodawać własnych komentarzy przy przekazywaniu decyzji sędziego zawodów.
3.7.8.3. Nie wolno mu podawać żadnych informacji dotyczących przebiegu zawodów, zanim nie zostaną mu one przekazane przez sędziego zawodów.
3.7.8.4. Ma obowiązek wstrzymywać komentarz i zachować ciszę w czasie przygotowania zawodników do wyścigu aż do momentu startu, a na polecenie sędziego prosić o jej zachowanie na obiekcie sportowym.
3.7.8.5. W czasie trwania wyścigu, z wyjątkiem określonym w poprzednim punkcie ma prawo do relacjonowania na bieżąco przebiegu wyścigu, z użyciem nagłośnienia i podkładu muzycznego, w stopniu umożliwiającym dobrą słyszalność sygnałów dźwiękowych wydawanych przez sędziego zawodów zawodnikom biorącym udział w wyścigu.
3.7.9. Prawa i obowiązki KIEROWNIKA DRUŻYNY / PARY (nieujęte w MRSS)
3.7.9.1. Funkcję kierownika drużyny (pary) może pełnić osoba pełnoletnia.
3.7.9.2. Jest zobowiązany, na 30 minut przed zawodami, dostarczyć kierownikowi zawodów skład drużyny (pary), którą reprezentuje.
3.7.9.3. W czasie zawodów ma prawo zgłaszać – przez kierownika parku maszyn – zmiany w obsadzie wyścigów.
3.7.9.4. Ma prawo dostarczyć kierownikowi zawodów każdy protest złożony w imieniu swojej drużyny (pary) lub zawodnika.
3.7.9.5. Ma obowiązek podpisać protokół zawodów, wpisując do niego oceny dotyczące organizacji i prowadzenia zawodów.
3.7.9.6. W obecności sędziego ma prawo wglądu w dokumenty zawodników wszystkich drużyn (par) biorących udział w zawodach.
3.7.9.7. W przypadku nieprzybycia na zawody wraz z drużyną (parą) kierownika drużyny (pary) jego obowiązki pełni osoba wyznaczona przez sędziego zawodów.
3.8. Prawa i obowiązki ORGANIZATORA ZAWODÓW
3.8.1. Przeprowadza zawody w terminach i w miejscu zgodnie z rocznym kalendarzem zawodów i ustaleniami PFKS.
3.8.2. Jest odpowiedzialny za ubezpieczenie zawodów od odpowiedzialności cywilnej w stosunku do osób trzecich.
3.8.3. Jest zobowiązany do przeprowadzenia zawodów zgodnie z wymogami niniejszego regulaminu.
3.8.4. Jest zobowiązany zgłosić organizację imprezy odpowiednim organom.
3.8.4.1. Organizator imprez wymienionych w pkt. 1.4.1. – 1.4.5. oraz innych, w których przewiduje taką konieczność, ma obowiązek spełnić wszelkie wymagania Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20.03.2009 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 504).
3.8.4.2. Pozostałe imprezy muszą zostać zgłoszone do władz samorządowych zgodnie z ich ustaleniami.
3.8.4.3. Jeśli władze samorządowe, którym podległy jest organizator, nie wymagają zgłoszeń zawodów, wówczas organizator ma obowiązek podjęcia takich działań, by przed zawodami, podczas ich trwania oraz po ich zakończeniu, na żądanie sędziego zawodów, był obecny patrol policji lub straży miejskiej / gminnej.
3.8.5. Jest zobowiązany do powiadomienia PFKS, sędziego zawodów oraz klubów, których zawodnicy mają uczestniczyć w zawodach o dacie, czasie i miejscu przeprowadzenia zawodów.
3.8.6. Jest odpowiedzialny za prawidłowe wypełnienie obowiązków przez osoby funkcyjne zawodów.
3.8.7. Jest zobowiązany, o ile regulamin zawodów nie stanowi inaczej, do pokrycia wszystkich kosztów związanych ze zorganizowaniem zawodów, ufundowaniem wymaganych przez regulamin nagród i wynagrodzeniem sędziego.
3.8.8. Jest odpowiedzialny za utrzymanie ładu i porządku w czasie zawodów.
3.8.9. Jest odpowiedzialny za zapewnienie w trakcie zawodów obecności zabezpieczenia medycznego.
3.8.10. Ma obowiązek przestrzegania podczas zawodów państwowych przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego i BHP.
3.8.11. Jest odpowiedzialny za ścisłe przestrzeganie zakazu wpuszczania na zawody osób nietrzeźwych i zakazu spożywania alkoholu na obiekcie sportowym, według obowiązujących przepisów państwowych.
3.8.12. Ma obowiązek, niezależnie od tego czy PFKS wyznaczył sędziego na dane zawody, zapewnić w trakcie zawodów obecność sędziego rezerwowego, który mógłby pełnić funkcję sędziego głównego w przypadku nieprzybycia na zawody sędziego wyznaczonego przez PFKS lub w przypadku, gdyby sędzia wyznaczony nie mógł kontynuować prowadzenia zawodów z uzasadnionych powodów.
3.8.13. Ma obowiązek w ciągu 12 godzin od zakończenia zawodów przesłać do biura PFKS, na podany w aneksie na dany rok adres e-mail, zeskanowany protokół zawodów lub w innej, pozwalającej na pełne odtworzenie przebiegu zawodów, formie – wyniki sportowe.
3.8.14. Jest odpowiedzialny za wysłanie przesyłką pocztową / kurierską, do biura PFKS pełnej dokumentacji zawodów. Jeżeli obowiązek określony w poprzednim punkcie został spełniony w formie innej niż skan protokołu, zobowiązany jest do wysyłki pełnej dokumentacji zawodów w ciągu 24 godzin od zakończenia zawodów.
3.8.15. Po stwierdzeniu przez osoby pełniące funkcję zabezpieczenia medycznego, że istnieje zagrożenie życia zawodnika, osoby oficjalnej lub funkcyjnej i osoba ta wymaga konsultacji hospitalizacyjnej, jest fizycznie odpowiedzialny za wezwanie karetki pogotowia, a w sytuacjach o mniejszym stopniu zagrożenia życia osób bezpośrednio uczestniczących w zawodach do przetransportowania poszkodowanego, pod opieką zabezpieczenia medycznego zawodów, do szpitala lub punktu medycznego, który udzieli poszkodowanemu niezbędnej dalszej pomocy medycznej.
3.8.16. Ma obowiązek udzielić wszelkich możliwych wyjaśnień dotyczących organizacji zawodów imiennie wyznaczonemu przez PFKS obserwatorowi zawodów.
4. UDZIAŁ ZAWODNIKÓW I KLUBÓW W ZAWODACH
4.1. Wszyscy zawodnicy muszą być zatwierdzeni przez PFKS do startu w rozgrywkach danego sezonu w barwach klubu zrzeszonego w PFKS lub jako zawodnicy niezrzeszeni.
4.2. Zawodnik / klub zakwalifikowany lub powołany do udziału w zawodach ujętych w rocznym kalendarzu rozgrywek ogłoszonym przez PFKS ma obowiązek wziąć w nich udział.
4.3. Brak startu zawodnika / klubu w wyznaczonych zawodach lub brak usprawiedliwienia nieobecności złożonego do PFKS i organizatora powoduje konsekwencje dyscyplinarne, ujęte w niniejszym regulaminie.
4.4. Odmowa udziału bez uzasadnionej przyczyny w zawodach lub ich części powoduje wykluczenie zawodnika / drużyny (pary) do końca zawodów.
4.5. Każdy zawodnik ma prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obowiązek zawarcia odpowiedniej umowy z ubezpieczycielem spoczywa na klubie, z którym wiąże zawodnika umowa kontraktowa.
4.6. Zawodnicy legitymujący się obywatelstwem polskim, posiadający licencję zawodnika sportu speedrowerowego wydaną przez PFKS mają prawo startować w barwach klubu zagranicznego we właściwych dla niego rozgrywkach krajowych, o ile uzyskali na to zgodę PFKS. Wniosek o zezwolenie składa zainteresowany podając przy tym informacje:
4.6.1. w barwach jakiego klubu zagranicznego zamierza startować;
4.6.2. czy jest zawodnikiem zrzeszonym (jeśli tak, to w jakim klubie);
4.6.3. otrzymał zezwolenie klubu aktualnego na występy zagraniczne (nie dotyczy zawodników niezrzeszonych).
4.7. Prawo startu w zawodach rozgrywanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje drużynom klubów zrzeszonych w PFKS o ile uzyskały zgodę PFKS. Wniosek o zezwolenie składa zainteresowany. Warunkiem jej udzielenia jest brak konfliktu terminów z rozgrywkami ujętymi w rocznym kalendarzu rozgrywek ogłoszonym przez PFKS.
4.8. Warunkiem uzyskania ww. zezwoleń jest brak zawieszenia zawodnika / klubu.
4.9. W rozgrywkach nadzorowanych przez PFKS mają prawo brać udział zawodnicy nieposiadający polskiego obywatelstwa o ile spełniają warunki:
4.9.1. posiadają licencję zawodnika sportu speedrowerowego;
4.9.2. została podpisana umowa kontraktowa pomiędzy zawodnikiem a klubem zrzeszonym w PFKS;
4.9.3. zawodnik został zatwierdzony przez PFKS do udziału w rozgrywkach zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu.
4.10. Zawodnik nieposiadający polskiego obywatelstwa ma prawo startować w zawodach:
4.10.1. DMP;
4.10.2. DMPMc;
4.10.3. DMPJ;
4.10.4. DPP;
4.10.5. DPPJ;
4.10.6. MPPK;
4.10.7. MPPKMc;
4.10.8. MPPKJ.
5. DOKUMENTY OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE SPEEDROWEROWYM
5.1. PROTOKÓŁ ZAWODÓW
5.1.1. Protokół sporządza się z każdych oficjalnych zawodów speedrowerowych.
5.1.2. Wzory protokołów podaje PFKS w osobnych instrukcjach.
5.1.3. Protokół sporządza się w taki sposób, by w jak najkrótszym czasie po zakończeniu zawodów został zakończony (włącznie z wpisami osób, które są do tego zobowiązane wg wytycznych niniejszego regulaminu) i przekazany:
5.1.3.1. do biura PFKS – orginał protokołu;
5.1.3.2. dla organizatora;
5.1.3.3. dla klubów uczestniczących w zawodach – tych, które protokołu zażądają;
5.1.3.4. sędziemu zawodów – o ile tego zażąda;
5.1.3.5. obserwatorowi zawodów – o ile tego zażąda.
5.2. PROGRAM ZAWODÓW
5.2.1. Musi zostać wydany do każdych oficjalnych zawodów.
5.2.2. Program powinien zawierać:
5.2.2.1. nazwę zawodów;
5.2.2.2. czas (datę i godzinę) i miejsce zawodów;
5.2.2.3. logo PFKS;
5.2.2.4. dane organizatora zawodów;
5.2.2.5. pełne nazwy drużyn występujących w zawodach, jak również, w przypadku zawodów indywidualnych, pełne nazwy drużyn, które reprezentują poszczególni zawodnicy;
5.2.2.6. imiona i nazwiska osób funkcyjnych zawodów;
5.2.2.7. właściwą, zgodnie z niniejszym regulaminem lub regulaminem szczegółowym zawodów, tabelę wyścigów;
5.2.2.8. obowiązującą punktację wyścigów;
5.2.2.9. klauzulę: „Zawody przeprowadza się zgodnie Regulaminami Sportu Speedrowerowego ICSF i PFKS”;
5.2.2.10. Dane toru:
5.2.2.10.1. nr licencji toru;
5.2.2.10.2. długość toru;
5.2.2.10.3. inne, istotne wg organizatora, dane techniczne toru;
5.2.2.10.4. rekord toru: czas, nazwisko ustanawiającego, data ustanowienia;
5.2.2.11. informacje o sponsorach PFKS, wraz z ich logiem, o ile nie koliduje to z umowami zawartymi pomiędzy organizatorem a innymi podmiotami; informacje te podaje organizatorowi PFKS.
5.3. REGULAMIN SZCZEGÓŁOWY ZAWODÓW
5.3.1. Regulamin należy złożyć do PFKS w celu uzyskania zgody na przeprowadzenie zawodów nieujętych w kalendarzu imprez speedrowerowych na dany rok, wydany przez PFKS; w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zaplanowanymi zawodami.
5.3.2. Powinien zostać zatwierdzony przez PFKS.
5.3.3. Regulamin szczegółowy zawodów powinien zawierać:
5.3.3.1. pełną nazwę zawodów;
5.3.3.2. nazwę organizatora zawodów;
5.3.3.3. czas (datę i godzinę) i miejsce zawodów;
5.3.3.4. zasady udziału zawodników lub drużyn (par) w zawodach wraz z terminem zgłoszeń i potwierdzeń udziału;
5.3.3.5. informację o możliwości treningu i prób przed zawodami;
5.3.3.6. schemat rozegrania zawodów wraz zasadami kwalifikacji w przypadku zawodów wielostopniowych;
5.3.3.7. wykaz nagród;
5.3.3.8. informacje związane z finansowaniem imprezy;
5.3.3.9. informację o zapewnieniu sędziego zawodów, uprawnionego do ich prowadzenia zgodnie z niniejszym regulaminem lub wniosek o jego wyznaczenie przez PFKS; wówczas organizator pokrywa zobowiązania finansowe wobec sędziego zgodnie z zasadami niniejszego regulaminu.
5.4. ZGŁOSZENIE KLUBU DO ROZGRYWEK
5.4.1. Zgłoszenie do rozgrywek na dany rok obowiązuje wszystkie kluby biorące udział w rozgrywkach koordynowanych przez PFKS, niezależnie od szczebla (ogólnopolskiego lub okręgowego), na którym klub występuje.
5.4.2. Wzór zgłoszenia klubu podaje PFKS w osobnych instrukcjach.
5.4.3. Obowiązkowym załącznikiem zgłoszenia klubu jest urzędowe potwierdzenie osobowości prawnej klubu – aktualny (wg przepisów państwowych) odpis KRS lub innego rejestru wg statusu prawnego zgłaszającego.
5.4.4. O ile PFKS nie podejmie innej, na dany rok, decyzji zgłoszenie należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie – 31 stycznia roku, którego dotyczy zgłoszenie.
5.4.5. Warunkiem dopuszczenia do klubu rozgrywek jest wniesienie wymaganych niniejszym regulaminem opłat i uregulowania zaległości finansowych wobec PFKS i innych podmiotów w niej zrzeszonych, w terminie – o ile PFKS nie podejmie innej, na dany rok, decyzji – 14 dni przed datą pierwszych zawodów ujętych w kalendarzu sportowym danego sezonu.
5.5. ZGŁOSZENIE ZAWODNIKÓW DO ROZGRYWEK
5.5.1. Zgłoszenie zawodników do rozgrywek na dany rok obowiązuje wszystkie kluby biorące udział w rozgrywkach koordynowanych przez PFKS, niezależnie od szczebla (ogólnopolskiego lub okręgowego), na którym klub występuje.
5.5.2. Zawodników niezrzeszonych obowiązuje zgłoszenie indywidualne. W przypadku zawodnika niepełnoletniego zgłoszenie składa jego prawny opiekun.
5.5.3. Wzór zgłoszenia zawodników podaje PFKS w osobnych instrukcjach.
5.5.4. Obowiązkowym załącznikiem zgłoszenia zawodnika zrzeszonego jest kopia umowy kontraktowej pomiędzy zgłaszającym a zgłaszanym zawodnikiem oraz umowa wypożyczenia zawarta pomiędzy dwoma klubami zrzeszonymi w PFKS w przypadku zgłoszenia zawodnika występującego na zasadach wypożyczenia zgodnie z niniejszym regulaminem. PFKS zobowiązany jest do zachowania tajemnicy ustaleń zawartych w umowach kontraktowych i umowach wypożyczenia.
5.5.5. O ile PFKS nie podejmie innej, na dany rok, decyzji zgłoszenie należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie – 1 marca roku, którego dotyczy zgłoszenie.
5.5.6. Kluby w trakcie sezonu mają prawo zgłaszać dodatkowych zawodników, spełniając wymogi niniejszego regulaminu. Zawodnik jest uprawniony do startu w zawodach z chwilą ogłoszenia w komunikacie faktu zgłoszenia zawodnika. To samo prawo przysługuje zawodnikom niezrzeszonym.
5.6. LICENCJE
5.6.1. Licencje stanowią dokument zezwalający na podjęcie określonych czynności i funkcji w sporcie speedrowerowym.
5.6.2. Wszystkie licencje obowiązujące w sporcie speedrowerowym wydaje PFKS na wniosek składających go osób fizycznych i prawnych wg postanowień niniejszego regulaminu.
5.6.3. Ewidencję wydanych licencji prowadzi i kontrolę nad ich ważnością sprawuje wyłącznie PFKS.
5.6.4. PFKS ma prawo pozbawiać licencji w przypadkach określonych niniejszym regulaminem.
5.6.5. Okres ważności określają szczegółowe zasady przyznawania poszczególnych licencji.
5.6.6. Wzory licencji i wniosków ustala PFKS w osobnych instrukcjach.
5.6.7. Zasady przyznawania, pozbawiania i ważności poszczególnych licencji
5.6.7.1. LICENCJA NA START KLUBU W ROZGRYWKACH
5.6.7.1.1. Jest przyznawana klubom zrzeszonym w PFKS.
5.6.7.1.2. Jest przyznawana na okres jednego sezonu rozgrywkowego.
5.6.7.1.3. Warunki przyznania licencji:
5.6.7.1.3.1. brak zawieszenia klubu przez PFKS;
5.6.7.1.3.2. prawidłowe zgłoszenie klubu do rozgrywek na dany sezon;
5.6.7.1.3.3. prawidłowe zgłoszenie do rozgrywek na dany sezon zawodników, w liczbie pozwalającej na udział w zadeklarowanych rozgrywkach;
5.6.7.1.3.4. brak zaległości finansowych wobec PFKS i innych pomiotów w niej zrzeszonych;
5.6.7.1.3.5. wniesienie wymaganych opłat;
5.6.7.1.3.6. posiadanie licencjonowanego toru speedrowerowego lub umowy z innym podmiotem na użytkowanie takowego.
5.6.7.2. LICENCJA TORU SPEEDROWEROWEGO
5.6.7.2.1. Ważna licencja toru speedrowerowego jest warunkiem koniecznym do rozgrywania na nim zawodów.
5.6.7.2.2. Jest przyznawana osobom prawnym będących właścicielem lub użytkownikiem toru.
5.6.7.2.3. O ile nie ma przeciwwskazań, jest przyznawana bezterminowo.
5.6.7.2.4. Warunki przyznania licencji:
5.6.7.2.4.1. prawidłowo złożony wniosek, którego obowiązkowym załącznikiem jest dokument świadczący o własności lub prawie użytkowania terenu, na którym znajduje się tor, przez wnioskującego oraz dowód wniesienia na dobro PFKS opłaty związanej z wydaniem licencji;
5.6.7.2.4.2. uzyskanie pozytywnego wyniku lustracji toru przeprowadzonej przez PFKS:
5.6.7.2.4.2.1. lustracja toru powinna się odbyć nie później niż 6 dni przed najbliższymi zawodami, jakie mają się odbyć na weryfikowanym torze;
5.6.7.2.4.2.2. koszty ekwiwalentów wraz z kosztami przyjazdu, diet i pozostałych związanych z pełnieniem funkcji członków komisji weryfikacyjnej pokrywa PFKS w przypadku pierwszej weryfikacji lub użytkownik toru w przypadku kolejnych.
5.6.7.2.5. Licencja traci ważność w przypadku:
5.6.7.2.5.1. zmiany danych technicznych toru, ujętych we wniosku, spowodowanych jego przebudową lub innymi czynnikami;
5.6.7.2.5.2. odebrania jej przez PFKS w przypadku naruszeń przepisów dyscyplinarnych niniejszego regulaminu.
5.6.7.3. LICENCJA ZAWODNIKA SPORTU SPEEDROWEROWEGO
5.6.7.3.1. Jest przyznawana osobom fizycznym.
5.6.7.3.2. O ile nie ma przeciwwskazań, jest przyznawana bezterminowo.
5.6.7.3.3. Warunki przyznania licencji:
5.6.7.3.3.1. prawidłowo złożony wniosek, do którego załączniki stanowią:
5.6.7.3.3.1.1. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu speedrowerowego;
5.6.7.3.3.1.2. ważna umowa kontraktowa zawodnika;
5.6.7.3.3.1.3. w przypadku zawodników niepełnoletnich, zgoda prawnych opiekunów;
5.6.7.3.3.1.4. dowód wniesienia na dobro PFKS opłaty związanej z wydaniem licencji.
5.6.7.3.4. Licencja traci ważność w przypadku:
5.6.7.3.4.1. utraty praw publicznych posiadacza licencji;
5.6.7.3.4.2. orzeczenia lekarza medycyny o niezdolności do uprawiania sportu speedrowerowego;
5.6.7.3.4.3. naruszenia przepisów antydopingowych;
5.6.7.3.4.4. odebrania jej przez PFKS w przypadku naruszeń przepisów dyscyplinarnych niniejszego regulaminu.
5.6.7.3.5. Podczas zawodów zawodnik ma prawo legitymować się kopią licencji zawodnika sportu speedrowerowego.
5.6.7.3.6. W przypadku dopuszczenia zawodnika do zawodów pomimo braku licencji lub kopii licencji zawodnika sportu speedrowerowego na zawodnika zostaje nałożona kara finansowa.
5.6.7.3.7. Nieodzownym załącznikiem licencji niepełnoletniego zawodnika sportu speedrowerowego jest książeczka zdrowia sportowca wydana przez przychodnię sportowo – lekarską lub podpisana przez lekarza medycyny sportowej.
5.6.7.3.8. Zawodnik pełnoletni ma prawo zastąpić książeczkę zdrowia sportowca oświadczeniem o poddaniu się badaniom i uzyskania zgody lekarza na uprawianie sportu speedrowerowego.
5.6.7.3.9. W przypadku zawodnika do lat 12 (decyduje rok urodzenia) dozwolony jest jego start wyłącznie na podstawie legitymacji szkolnej, o ile zawodnik został wcześniej zatwierdzony do startu w barwach danego klubu.
5.6.7.4. LICENCJA SĘDZIEGO SPORTU SPEEDROWEROWEGO
5.6.7.4.1. Jest przyznawana pełnoletnim osobom fizycznym.
5.6.7.4.2. Jest ważna od momentu uzyskania / przedłużenia do końca pierwszej części następnego sezonu.
5.6.7.4.3. Warunki przyznania licencji:
5.6.7.4.3.1. prawidłowo złożony wniosek, do którego załącznik stanowi oświadczenie kandydata o braku przeciwwskazań lekarskich do pełnienia funkcji sędziego sportu speedrowerowego, o braku ograniczenia lub pozbawienia praw publicznych oraz dowód wniesienia na dobro PFKS opłaty związanej z wydaniem licencji;
5.6.7.4.3.2. pozytywny wynik egzaminu dopuszczającego kandydata do pełnienia funkcji sędziego sportu speedrowerowego.
5.6.7.4.4. Licencja traci ważność w przypadku:
5.6.7.4.4.1. upłynięcia terminu ważności licencji;
5.6.7.4.4.2. braku co najmniej dwóch zawodów speedrowerowych, przeprowadzonych w okresie poprzedniego sezonu;
5.6.7.4.4.3. utraty praw publicznych posiadacza licencji;
5.6.7.4.4.4. orzeczenia lekarskiego o niezdolności do pełnienia funkcji sędziego sportu speedrowerowego;
5.6.7.4.4.5. odebrania jej przez PFKS w przypadku naruszeń przepisów dyscyplinarnych niniejszego regulaminu.
5.6.7.4.5. Rodzaje licencji sędziego sportu speedrowerowego:
5.6.7.4.5.1. licencja okręgowa „O” – uprawnia do sędziowania zawodów okręgowych;
5.6.7.4.5.2. licencja krajowa „K” – uprawnia do sędziowania zawodów okręgowych i ogólnopolskich;
5.6.7.4.5.3. licencja międzynarodowa „M” – uprawnia do sędziowania zawodów okręgowych, ogólnopolskich, międzypaństwowych i międzynarodowych.
5.6.7.4.6. Egzaminy dopuszczające do pełnienia funkcji sędziego speedrowerowego / przedłużające ważność licencji
5.6.7.4.6.1. Aby zdobyć uprawnienia sędziego sportu speedrowerowego / przedłużyć ważność licencji, należy zdać egzamin przeprowadzony przez PFKS.
5.6.7.4.6.2. Odbywają się one corocznie wraz z sympozjum sędziów i osób funkcyjnych organizowanym przez PFKS na szczeblu ogólnopolskim lub okręgowym, wg ustaleń własnych PFKS. Sympozjum powinno odbyć się przed rozpoczęciem sezonu, a w trakcie pierwszej części sezonu powinien się odbyć dodatkowy egzamin dla osób, które w nim nie uczestniczyły, a wyrażają wolę zdobycia lub przedłużenia licencji.
5.6.7.4.7. Zasady zmiany rodzaju licencji:
5.6.7.4.7.1. w przypadku uzyskania uprawnień sędziego sportu speedrowerowego po raz pierwszy lub po upłynięciu ważności licencji wcześniej posiadanej – uzyskana licencja jest licencją okręgową;
5.6.7.4.7.2. w przypadku każdorazowego przedłużenia ważności licencji staje się ona licencją krajową;
5.6.7.4.7.3. jeśli sędzia sportu speedrowerowego posiada licencję „K” przez co najmniej trzy lata, to kolejne jej przedłużenie sprawia zmianę licencji na międzynarodową.
5.6.7.5. LICENCJA KIEROWNIKA ZAWODÓW
5.6.7.5.1. Jest przyznawana pełnoletnim osobom fizycznym.
5.6.7.5.2. Jest ważna od momentu uzyskania / przedłużenia do końca pierwszej części następnego sezonu.
5.6.7.5.3. Warunki przyznania licencji:
5.6.7.5.3.1. prawidłowo złożony wniosek, do którego załącznik stanowi oświadczenie kandydata o braku przeciwwskazań lekarskich do pełnienia funkcji kierownika zawodów, o braku ograniczenia lub pozbawienia praw publicznych oraz dowód wniesienia na dobro PFKS opłaty związanej z wydaniem licencji;
5.6.7.5.3.2. pozytywny wynik egzaminu dopuszczającego kandydata do pełnienia funkcji kierownika zawodów.
5.6.7.5.4. Licencja traci ważność w przypadku:
5.6.7.5.4.1. upłynięcia terminu ważności licencji;
5.6.7.5.4.2. utraty praw publicznych posiadacza licencji;
5.6.7.5.4.3. orzeczenia lekarskiego o niezdolności do pełnienia funkcji kierownika zawodów;
5.6.7.5.4.4. odebrania jej przez PFKS w przypadku naruszeń przepisów dyscyplinarnych niniejszego regulaminu.
5.6.7.5.5. Egzaminy dopuszczające do pełnienia funkcji kierownika zawodów / przedłużające ważność licencji
5.6.7.5.5.1. Aby zdobyć uprawnienia kierownika zawodów sportu speedrowerowego należy zdać egzamin przeprowadzony przez PFKS.
5.6.7.5.5.2. Aby przedłużyć ważność licencji należy uczestniczyć w corocznym sympozjum sędziów i osób funkcyjnych. W przypadku braku uczestnictwa w nim możliwość przedłużenia ważności licencji stanowi pozytywny wynik egzaminu, jaki organizowany jest w trakcie pierwszej połowy sezonu.
5.6.7.5.5.3. Odbywają się one corocznie wraz z sympozjum sędziów i osób funkcyjnych organizowanym przez PFKS na szczeblu ogólnopolskim lub okręgowym, wg ustaleń własnych PFKS. Sympozjum powinno odbyć się przed rozpoczęciem sezonu, a w trakcie pierwszej części sezonu powinien się odbyć dodatkowy egzamin dla osób, które w nim nie uczestniczyły, a wyrażają wolę zdobycia lub przedłużenia licencji.
6. TORY DO ZAWODÓW SPEEDROWEROWYCH
6.1. KSZTAŁT TORU
6.1.1. Tor wyznaczają dwie elipsy: wewnętrzna i zewnętrzna, stanowiące krawędzie toru.
6.1.2. Proste odcinki łączące oba łuki powinny być względem siebie równoległe.
6.2. WYMIARY TORU
6.2.1. Długość toru mierzona po jego wewnętrznej krawędzi powinna się mieścić w przedziale: 60 – 85 m.
6.2.2. Szerokość toru mierzona na prostych pomiędzy jego wewnętrzną i zewnętrzną krawędzią powinna się mieścić w przedziale 5 – 7 m.
6.2.3. Szerokość toru mierzona na szczytach łuków nie powinna być mniejsza niż na prostych.
6.2.4. Promień obydwu łuków wewnętrznej krawędzi toru powinien się mieścić w przedziale 3 – 5 m.
6.2.5. Dopuszczalne jest nachylenie toru w kierunku jego wnętrza pod kątem nieprzekracząjącym 15º (16,65 %) na łukach i 5º (5,55 %) na prostych.
6.3. NAWIERZCHNIA TORU
6.3.1. Nawierzchni toru speedrowerowego nie może tworzyć materiał twardy taki jak beton, asfalt, kostka brukowa, itp.; wyjątek stanowi pole startowe.
6.3.2. Nawierzchnia toru speedrowerowego powinna być zbudowana z dowolnego innego materiału spełniającego następujące warunki:
6.3.2.1. nie jest sypki, śliski lub grząski;
6.3.2.2. umożliwia sprawne manewrowanie rowerem;
6.3.2.3. nie składa się z ostrych i niebezpiecznych elementów, a jego granulacja nie przekracza 0,7 cm;
6.3.2.4. z wyjątkiem pola startowego jest jednolity na całej swej powierzchni;
6.3.2.5. nie ulega w trakcie zawodów znacznym deformacjom tworząc koleiny, wyrwy czy dziury.
6.4. OZNAKOWANIE TORU
6.4.1. Wewnętrzna i zewnętrzna krawędź toru powinna być wyznaczona w sposób widoczny krawężnikiem.
6.4.2. Krawężniki powinny być wykonane z elementów niestwarzających zagrożenia, a ich wysokość nie powinna przekraczać 10 cm.
6.4.3. Linię startu / mety stanowi widoczna prostopadła do krawędzi toru linia o szerokości 10 cm, umieszczona w połowie długości jednej z prostych.
6.4.4. Wszystkie linie i krawężniki stanowiące oznakowanie toru powinny być trwałe lub łatwo odnawialne, w kolorze maksymalnie kontrastującym z nawierzchnią toru.
6.5. STREFY BEZPIECZEŃSTWA I OGRODZENIE TORU
6.5.1. Na pasie o szerokości nie mniejszej niż 0,5 m od obu krawędzi toru, włączając w to krawężniki stanowiące oznaczenie tych krawędzi, nie mogą się znajdować żadne przeszkody trwałe, dotyczy to także urządzenia startowego.
6.5.2. Wszelkie elementy trwałe znajdujące się wewnątrz toru muszą być usytuowane w sposób niestwarzający zagrożenia i należycie zabezpieczone.
6.5.3. Tor wraz z zewnętrznym pasem o szerokości nie mniejszej niż 0,5 m musi być oddzielony od publiczności stałym ogrodzeniem o wysokości nie mniejszej niż 1 m, które powinno być pozbawione jakichkolwiek ostrych elementów i być wyposażone w bramę umożliwiającą wjazd z parku maszyn na tor.
6.5.4. W przypadku braku stałego ogrodzenia, o którym mowa w poprzednim punkcie, dopuszcza się tymczasowe otoczenie toru za pomocą przenośnych słupków i taśm wygrodzeniowych, z zastrzeżeniem by były zamocowane w sposób bezpieczny.
6.6. POLE STARTOWE
6.6.1. Pole startowe stanowi odcinek toru od linii startu / mety do końca pól startowych.
6.6.2. Pole startowe powinna tworzyć nawierzchnia utwardzona, taka jak beton, asfalt, kostka brukowa, itp.
6.6.3. Nieodłączną częścią pola startowego są cztery tory startowe, które powinny mieć jednakową szerokość i być wyznaczone dwiema równoległymi liniami startowymi o szerokości 5 cm, rozstawie 10 – 20 cm i długości nie mniejszej niż 1,8 m. Wyznacza je się tak, aby odległość pomiędzy ich geometrycznymi środkami stanowiła 0,25 szerokości pola startowego, a środki torów skrajnych były oddalone o 0,125 szerokości pola startowego od krawędzi toru.
6.6.4. Dopuszcza się na torach startowych prostopadłe względem linii startowych nacięcia (wyżłobienia) nawierzchni pola startowego.
6.7. URZĄDZENIE STARTOWE
6.7.1. Urządzenie startowe powinna stanowić maszyna startowa.
6.7.2. Maszyna startowa to urządzenie, które umożliwia poniesienie taśm startowych w górę, sygnalizując tym start do wyścigu.
6.7.3. Maszyna startowa powinna być tak skonstruowana, by:
6.7.3.1. przy jej użyciu możliwy był natychmiastowy i równy start wszystkich zawodników biorących udział w biegu;
6.7.3.2. możliwa była jej obsługa bez kontaktu wzrokowego obsługującego ze startującymi zawodnikami;
6.7.3.3. jej taśmy powinny być napięte równolegle względem powierzchni toru;
6.7.3.4. przed jej uruchomieniem najniższa taśma znajdowała się nad powierzchnią pola startowego na wysokości 25 – 30 cm;
6.7.3.5. po jej uruchomieniu taśmy zawisły na wysokości nie mniejszej niż 2 m;
6.7.4. W przypadku awarii lub braku maszyny startowej urządzenie startowe może stanowić guma na stałe przytwierdzona wewnątrz toru w odległości nie mniejszej niż 50 cm od krawędzi toru. W urządzenie tego typu musi być wyposażony organizator zawodów – urządzenie startowe stanowi zabezpieczenie techniczne w przypadku awarii maszyny startowej.
6.7.5. W przypadku braku maszyny startowej lub awarii urządzenia, o którym mowa w poprzednim punkcie, dopuszcza się start do wyścigu na ustalony sygnał dźwiękowy wydawany przez kierownika startu.
6.8. PARK MASZYN
6.8.1. Park maszyn powinien być usytuowany w bezpośredniej bliskości toru, powinien zapewniać dogodny wyjazd zawodnikom na tor oraz dobrą słyszalność poleceń sędziego zawodów, przekazywanych przez sprawozdawcę.
6.8.2. Park maszyn musi być odgrodzony i uniemożliwiający wstęp na jego teren osób nieupoważnionych. Przed jego wejściem zewnętrznym powinno być wyraźnie oznakowanie z zaznaczeniem zakazu wstępu osobom nieuprawnionym.
6.8.3. Park maszyn musi być oddzielony od publiczności stałym lub przenośnym trwałym ogrodzeniem o wysokości nie mniejszej niż 1,8 m, technicznie uniemożliwiającym dostęp osobom nieuprawnionym do przebywających w parku maszyn zawodników i osób funkcyjnych. W przypadku braku ogrodzenia o wymaganej wysokości – należy w sposób stały lub za pomocą przenośnego ogrodzenia wyznaczyć pas ochronny wokół parku maszyn o szerokości min. 2 m; dotyczy to również zewnętrznego wejścia do parku maszyn. Park maszyn musi posiadać zamykane wejście na zewnątrz, jak również oddzielające park maszyn od toru z możliwością trwałego zamykania obu wejść na czas zawodów / biegu.
6.8.4. Na każdego zawodnika zgłoszonego do zawodów musi przypadać niemniej niż 1,5 m2 powierzchni parku maszyn.
6.8.5. W przypadku zawodów drużynowych każda z drużyn powinna mieć wydzieloną część parku maszyn.
6.8.6. W uzasadnionych wypadkach na organizatorów wybranych zawodów PFKS ma prawo narzucić obowiązki związane z dodatkowym zabezpieczeniem parku maszyn / obiektu:
6.8.6.1. zapewnienie co najmniej dwuosobowej ochrony policji, straży miejskiej / gminnej, licencjonowanych pracowników ochrony lub pracowników koncesjonowanej agencji ochrony na 45 minut przed rozpoczęciem zawodów, podczas zawodów oraz do czasu opuszczenia obiektu przez wszystkich uczestników, wyłączając przedstawicieli gospodarza zawodów;
6.8.6.2. zapewnienie osoby pełniącej funkcję pomocnika kierownika parku maszyn; kierownik parku maszyn oraz jego pomocnik nie mają prawa łączyć swojej funkcji z żadną inną;
6.8.6.3. pokrycie kosztów wyznaczenia przez PFKS dwóch (w uzasadnionych przypadkach jednego) sędziów pomocniczych i / lub obserwatora.
6.9. STANOWISKA OSÓB FUNKCYJNYCH
6.9.1. Sędzia, kierownik i osoby pełniące funkcję zabezpieczenia medycznego zawodów zajmują dowolne miejsce w obrębie obiektu tak, by mogli w sposób należyty wykonywać swoje obowiązki. Na żądanie sędziego organizator ma obowiązek zapewnić sędziemu w miejscu przez niego wskazanym pulpit pomocny w sporządzaniu dokumentacji zawodów.
6.9.2. Stanowiska sekretarza, chronometrażysty i sprawozdawcy zawodów powinny być usytuowane na zewnątrz toru w pobliżu pola startowego. Stanowiska muszą być w widoczny sposób oznakowane, a dostęp do nich osób nieuprawnionych uniemożliwiony.
6.10. TORY NIESTANDARDOWE
6.10.1. Torami niestandardowymi są tory nieodpowiadające kształtem i wymiarami wymogom niniejszego regulaminu.
6.10.2. W uzasadnionych przypadkach PFKS ma prawo wydać zgodę na budowę toru niestandardowego. Warunkiem takiej zgody jest udzielenie jej przed rozpoczęciem budowy toru.
6.10.3. Na torach niestandardowych nie mogą odbywać się zawody wymienione w pkt. 1.4.1. – 1.4.5.
6.10.4. PFKS ma prawo ograniczyć użytkownikom torów niestandardowych przyznawanie imprez finałowych rozgrywek wymienionych w pkt. 1.4.10. – 1.4.13.
7. PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEBIEGU ZAWODÓW (nieujęte w MRSS)
7.1. Powiadomienia o zawodach i potwierdzanie w nich udziału
7.1.1. Organizator zawodów wynikających z rocznego kalendarza ogłoszonego przez PFKS ma obowiązek powiadomić ich uczestników (sędziego, kluby i zawodników) oraz PFKS o czasie (data i godzina) i miejscu zawodów w terminie 6 dni przez zawodami.
7.1.2. Uczestnicy zawodów innych niż ligowe mają obowiązek potwierdzić organizatorowi swój udział w zawodach nie później niż 5 dni przed zawodami. Brak potwierdzenia powoduje:
7.1.2.1. obowiązek zgłoszenia tego faktu przez organizatora do PFKS;
7.1.2.2. podjęcie decyzji przez PFKS o uzupełnieniu stawki zawodów o zakwalifikowaną rezerwę lub w inny sposób;
7.1.2.3. możliwość niedopuszczenia przez sędziego, organizatora i PFKS zawodnika / drużyny (pary) do zawodów.
7.2. Punktualne przybycie na zawody i dopuszczenie do udziału w nich w przypadku spóźnienia
7.2.1. Za punktualne przybycie na zawody drużyny (pary) / zawodnika uważa się taki czas, który pozwala na regulaminowe zgłoszenie drużyny (pary) / zawodników do udziału w zawodach u kierownika zawodów i poddanie się procedurom przedstartowym, takim jak sprawdzenie dokumentów i sprzętu oraz uczestnictwo w odprawie, jeśli sędzia ją zarządzi.
7.2.2. W szczególnych przypadkach warunkowo dopuszcza się do udziału w zawodach zawodników, pomimo ich przybycia po godzinie rozpoczęcia, pod warunkiem, że zawodnicy ci zostali wcześniej wpisani na listę startową przez organizatora zawodów oraz w dniu zawodów, sędzia zawodów i organizator otrzymali informację od zawodników lub kierownika drużyny (pary) o możliwości późniejszego przybycia na zawody.
7.2.3. Jeżeli zawody już się rozpoczęły, a na obiekcie nie są jeszcze obecni zawodnicy wpisani na listę startową, którzy poinformowali o możliwości późniejszego przybycia na zawody, wówczas w wyścigach, w których mieli startować spóźnieni zawodnicy zgodnie z tabelą wyścigów i niniejszym regulaminem mogą wystartować zawodnicy rezerwowi lub rezerwy toru; jednak tylko do czasu przybycia na zawody zawodników spóźnionych i dopuszczonych do startu przez sędziego
7.3. Przed zawodami może odbyć się przeprowadzona w dowolnej formie prezentacja zawodników oraz uroczyste otwarcie zawodów, z zastrzeżeniem, by całość nie trwała dłużej niż 15 minut.
7.4. Wyłączając zawody wymienione w pkt. 1.4.1. – 1.4.5. językiem obowiązującym podczas zawodów jest język polski.
7.4.1. Jeśli w zawodach biorą udział zawodnicy lub inne osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa dopuszczalna jest pomoc tłumacza.
7.4.2. Komedy startowe w języku polskim:
7.4.2.1. „DO STARTU” – komenda sygnalizująca bezpośrednią bliskość rozpoczęcia wyścigu; po niej zawodnik ma prawo wyciągnięciem ręki zasygnalizować brak gotowości do rozpoczęcia wyścigu;
7.4.2.2. „POWTARZAM KOMENDĘ” – komenda wydana w przypadku konieczności ponownego wydania komendy „DO STARTU”;
7.4.2.3. „GOTÓW” – komenda równoznaczna z ujętą w MRSS komendą „UNDER STARTERS ORDERS”.
7.5. Osoby upoważnione do przebywania podczas zawodów w obrębie toru:
7.5.1. sędzia zawodów;
7.5.2. kierownik startu;
7.5.3. osoba sygnalizująca zawodnikom liczbę wykonanych okrążeń;
7.5.4. osoby pełniące funkcję zabezpieczenia medycznego – jeśli nastąpi taka konieczność;
7.5.5. fotoreporterzy – wyłącznie za zgodą sędziego;
7.5.6. osoby odpowiedzialne za regulaminowe utrzymanie nawierzchni toru – wyłącznie pomiędzy wyścigami;
7.5.7. osoby ubrane w barwy jednoznacznie wskazujące zawodnikom właściwe pola startowe ustawione za taśmą urządzenia startowego – tylko bezpośrednio przed startem do wyścigu; w jego trakcie osoby te muszą się znaleźć poza torem.
7.6. Osoby upoważnione do przebywania podczas zawodów w obrębie parku maszyn:
7.6.1. osoby funkcyjne zawodów;
7.6.2. zawodnicy;
7.6.3. kierownicy drużyn, trenerzy i mechanicy (tylko w zawodach drużynowych i parowych) wg limitów:
7.6.3.1. w meczach ligowych – trzy osoby na drużynę;
7.6.3.2. w zawodach drużynowych, w których każda drużyna składa się z czterech zawodników i rezerwowego – dwie osoby na drużynę;
7.6.3.3. w zawodach parowych – jedna osoba na parę.
7.7. Podczas zawodów ligowych każda z drużyn ma prawo do jednej dodatkowej pięciominutowej przerwy na żądanie zgłoszone przez kierownika drużyny.
7.8. Ograniczenie liczby wyścigów pojedynczego zawodnika:
7.8.1. nie może być większa niż liczba wyścigów przewidziana przez schemat danych zawodów;
7.8.2. zawodnik ma prawo wystartować w co najwyżej trzech kolejno następujących wyścigach.
7.9. Dozwolone jest używanie przez zawodników pedałów wykonanych ze stopu aluminium pod warunkiem, iż nie posiadają ostrych elementów i nie stwarzają zagrożenia zarówno dla użytkownika, jak i innych uczestników wyścigu.
7.10. Ograniczenia i wskazania dotyczące zabezpieczenia narządu wzroku zawodnika.
7.10.1. Niedozwolone jest używanie okularów szklanych. Jeżeli zawodnik używa okularów korekcyjnych, muszą one być wykonane z materiału, który nie ulegnie uszkodzeniu w przypadku upadku lub kolizji zawodnika.
7.10.2. Wskazana jest ochrona narządu wzroku za pomocą dowolnych okularów wykonanych z materiału, który nie ulegnie uszkodzeniu w przypadku upadku lub kolizji zawodnika.
7.11. W biegach, w których sędzia nie jest w stanie jednoznacznie określić kolejności zawodników na mecie sumuje się punkty, jakie zdobyliby zawodnicy za zajęte miejsca i tę sumę dzieli równo pomiędzy nich.
7.12. Zawody, które sędzia zmuszony jest przerwać, mogą być uznane za odbyte, jeśli:
7.12.1. w meczach ligowych: zostało rozegranych co najmniej 9 wyścigów;
7.12.2. w pozostałych zawodach drużynowych, indywidualnych i parowych: jeśli rozegrano co najmniej połowę pełnych serii wyścigów.
8. PRZYNALEŻNOŚĆ KLUBOWA ZAWODNIKÓW SPORTU SPEEDROWEROWEGO
8.1. Ustalenia niniejszego rozdziału, dotyczące przynależności klubowej i zmiany barw klubowych, obowiązują wszystkich zawodników niezależnie od posiadanego obywatelstwa.
8.2. Zawodnik w ciągu jednego sezonu ma prawo związać się umową kontraktową wyłącznie z jednym klubem zrzeszonym w PFKS. Wyjątek stanowi rozwiązanie umowy kontraktowej zgodnie z ustaleniami niniejszego rozdziału.
8.3. Zawodnik ma prawo występować w rozgrywkach w barwach innego klubu wyłącznie na podstawie umowy wypożyczenia zawartej pisemnie pomiędzy zainteresowanymi klubami.
8.3.1. Umowa wypożyczenia każdego zawodnika może być zawarta jeden raz w sezonie.
8.3.2. Umowa wypożyczenia obowiązuje do końca rozgrywek zaplanowanych na dany sezon.
8.3.3. Umowa wypożyczenia może zostać zawarta w dowolnym czasie przed rozpoczęciem rozgrywek.
8.3.4. Umowa wypożyczenia może zostać zawarta po rozpoczęciu rozgrywek pod warunkiem, iż zawodnik nie wystartował w żadnych zawodach drużynowych i parowych w barwach klubu, z którym wiąże go umowa kontraktowa. W takim przypadku umowa wypożyczenia jest wiążąca:
8.3.4.1. w przypadku rozgrywek DMP wszystkich kategorii i MPPK wszystkich kategorii: od dnia, na który przewidziana jest rocznym kalendarzem sportu speedrowerowego wydanym przez PFKS czwarta runda DMP;
8.3.4.2. w przypadku rozgrywek okręgowych: od dnia podpisania umowy wypożyczenia.
8.4. Przynależność klubowa zawodnika oraz jej zmiana musi zostać ogłoszona w komunikacie biura PFKS lub w komunikacie koordynatora okręgu, jeśli zmiana przynależności klubowej dotyczy tylko rozgrywek okręgowych. Wcześniej zawodnik jest traktowany jako niezrzeszony.
8.5. Zawodnik w ciągu sezonu ma prawo w rozgrywkach drużynowych występować w barwach dwóch klubów pod warunkami:
8.5.1. jeden z tych klubów nie bierze udziału w rozgrywkach o DMP;
8.5.2. z jednym z tych klubów wiąże zawodnika umowa kontraktowa, a z drugim tylko umowa wypożyczenia;
8.5.3. zawodnik nie podpisał umowy kontraktowej z trzecim klubem, a z klubami, o których mowa w tym punkcie, jest związany jedynie umową wypożyczenia;
8.6. W zawodach innych niż DMP i DMO zawodnik startuje w barwach klubu, z którym jest związany umową kontraktową, o ile umowa wypożyczenia nie stanowi inaczej, z zastrzeżeniem, iż zawodnik nie ma prawa w jednym sezonie rozgrywkowym reprezentować barw różnych klubów w danej kategorii i rodzaju rozgrywek.
8.7. Umowa kontraktowa powinna zawierać co najmniej:
8.7.1. wyszczególnienie stron zawierających umowę;
8.7.2. okres ważności umowy – nie krótszy niż jeden sezon rozgrywkowy;
8.7.3. zakres wzajemnych praw i obowiązków klubu i zawodnika, w tym wyposażenia w sprzęt;
8.7.4. ustalenia dotyczące zakresu i formy ubezpieczenia, w tym obowiązkowych wg ustaleń niniejszego regulaminu;
8.7.5. ustalenia dotyczące możliwości zawieszenia, zerwania lub skrócenia czasu obowiązywania umowy kontraktowej przed czasem jej upłynięcia;
8.7.6. ustalenia dotyczące wzajemnych rozliczeń po zakończeniu okresu obowiązywania umowy jak również jej zawieszenia, zerwania lub skrócenia czasu obowiązywania.
8.8. Poza obowiązkowymi elementami umowy kontraktowej strony mogą ustalić dodatkowe umowne porozumienia, które należy zawrzeć w umowie kontraktowej lub w aneksie do niej; aneks nie jest dokumentem obowiązkowym, a w przypadku zawarcia takowego nie ma obowiązku przesyłania jego kopii do PFKS.
8.9. W okresie zawieszenia umowy kontraktowej zawodnik nie ma prawa podpisać nowej z innym klubem. Jedyną możliwością startu zawodnika w tym okresie jest umowa wypożyczenia.
8.10. Umowa kontraktowa wygasa w momencie:
8.10.1. upłynięcia terminu, na jaki została zawarta;
8.10.2. zerwania lub skrócenia czasu obowiązywania;
8.10.3. likwidacji klubu lub sekcji speedrowerowej.
8.11. Umowa o wypożyczenie powinna zawierać co najmniej:
8.11.1. wyszczególnienie klubów zawierających umowę;
8.11.2. oświadczenia:
8.11.2.1. o zawarciu umowy kontraktowej z zawodnikiem, którego umowa dotyczy;
8.11.2.2. o wyrażeniu zgody zawodnika na zawarcie umowy wypożyczenia;
8.11.2.3. o braku czasowego wykluczenia z rozgrywek zawodnika;
8.11.3. formę rozliczenia pomiędzy klubami jeżeli jest ono warunkiem wejścia w życie zawieranej umowy;
8.11.4. informację o tym, który z klubów dopełni obowiązku ubezpieczenia zawodnika.
8.12. Umowę kontraktową z klubem podpisuje zawodnik osobiście, a w przypadku zawodnika niepełnoletniego dodatkowo jego opiekun prawny.
8.13. W przypadku zawarcia umowy wypożyczenia zawodnika niepełnoletniego niezbędnym jej załącznikiem jest zgoda opiekuna prawnego zawodnika.
8.14. ZMIANA PRZYNALEŻNOŚCI KLUBOWEJ
8.14.1. Wykładnia terminów używanych w niniejszym rozdziale:
8.14.1.1. klub A – klub, do którego przechodzi zawodnik w trakcie zmiany przez niego barw klu
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Sekretarz PFKS dnia Czw 1:28, 28 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Sekretarz PFKS
Junior
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 166
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Centala
|
Wysłany: Pią 9:23, 25 Mar 2011 Temat postu: |
|
|
ANEKS do Regulaminu Sportu Speedrowerowego na sezon 2011
1. Aneks 2011 do Regulaminu Sportu Speedrowerowego obowiązuje wszystkie kluby i zawodników, osoby funkcyjne i oficjalne biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2011 zgodnie z jego postanowieniami.
2. Dane Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych:
2.1. adres siedziby: ul. Wiszniewskiego 1 / 30, 85–796 Bydgoszcz;
2.2. NIP: 9491964219;
2.3. nr KRS: 0000245919;
2.4. REGON: 240231682;
2.5. nr konta bankowego: Bank Spółdzielczy 49 8179 0009 0027 0764 2000 0010.
3. Kontakt z Prezesem PFKS:
3.1. pocztowo – adres siedziby PFKS;
3.2. mailowo: [link widoczny dla zalogowanych].
4. Kontakt z biurem PFKS:
4.1. pocztowo: ul. Kombatantów 10 / 41, 85–829 Bydgoszcz;
4.2. telefonicznie: 889 843 864;
4.3. mailowo: [link widoczny dla zalogowanych];
4.4. za pośrednictwem komunikatora GADU–GADU: 615 94 90;
4.5. za pośrednictwem komunikatora SKYPE: maciejlaskowski73.
5. Kontakt z innymi komórkami organizacyjnymi PFKS:
5.1. Komisja ds. Zawodniczych i Licencji:
5.1.1. pocztowo: ul. Budowlanych 24, 62–200 Gniezno;
5.1.2. telefonicznie: Marian Jóźwiak 600 735 301, Wojciech Deberny 792 210 334;
5.1.3. mailowo: [link widoczny dla zalogowanych].
5.2. Centralne Kolegium Sędziów:
5.2.1. pocztowo: ul. Szkolna 5 / 1, 86–021 Maksymilianowo;
5.2.2. telefonicznie: 663 20 90 20;
5.2.3. mailowo: [link widoczny dla zalogowanych].
5.3. Wydział Szkolenia:
5.3.1. pocztowo: ul. Prochownia 7 / 22, 64–100 Leszno;
5.3.2. telefonicznie: 600 462 317;
5.3.3. mailowo: [link widoczny dla zalogowanych].
5.4. Federacyjny Trybunał Speedrowerowy:
5.4.1. pocztowo: ul. Wolności 10, 43–190 Mikołów;
5.4.2. telefonicznie: 32 322 50 40;
5.4.3. mailowo: [link widoczny dla zalogowanych].
6. Poszczególne kategorie wiekowe obowiązują zawodników wg następujących roczników:
6.1. senior – urodzeni w roku 1987 i starsi;
6.2. młodzieżowiec – urodzeni w roku 1988 i młodsi;
6.3. junior – urodzeni w roku 1993 i młodsi;
6.4. kadet – urodzeni w roku 1995 i młodsi;
6.5. młodzik – urodzeni w roku 1997 i młodsi;
6.6. weteran – urodzeni w roku 1971 i starsi.
7. Rozgrywki okręgowe, w tym eliminacje rozgrywek ogólnopolskich ujęte w RSS, w sezonie 2011 odbywają się w obrębie trzech okręgów:
7.1. północnego, który tworzą:
7.1.1. Bydgoszcz;
7.1.2. Gniezno;
7.1.3. Toruń;
7.1.4. Żołędowo;
7.2. centralnego, który tworzą:
7.2.1. Leszno;
7.2.2. Ostrów;
7.2.3. Rawicz;
7.2.4. Zielona Góra;
7.3. południowego, który tworzą:
7.3.1. Częstochowa;
7.3.2. Kalety;
7.3.3. Mikołów;
7.3.4. Ruda Śląska;
7.3.5. Rybnik;
7.3.6. Świętochłowice;
7.3.7. Tarnów.
8. Ustalenia szczegółowe dotyczące poszczególnych rozgrywek o Mistrzostwo Polski, Puchar Polski i nagrody PFKS w sezonie 2011.
8.1. Indywidualne Mistrzostwa Polski.
8.1.1. W sezonie 2011 rozgrywane są systemem eliminacji z jednym finałem, gdzie każdy szczebel rozgrywany jest w innym terminie.
8.1.2. Półfinały rozegrane zostaną na torach w Kaletach i Zielonej Górze.
8.1.3. Finał rozegrany zostanie na torze w Toruniu.
8.1.4. W półfinałach startują:
8.1.4.1. pierwszych siedmiu zawodników ubiegłorocznego Grand Prix: Maciej Ganczarek, Marcin Szymański, Rafał Duliński, Tomasz Włodarczyk, Grzegorz Głuchowski, Przemysław Binkowski i Marek Pronobis;
8.1.4.2. zwycięzca ubiegłorocznego turnieju Grand Prix Challenge – Marcin Paradziński;
8.1.4.3. pierwszych ośmiu zawodników IMO 2011, ze wszystkich okręgów.
8.2. Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów.
8.2.1. Finał rozegrany zostanie na torze w Lesznie.
8.2.2. Awans do finału uzyskają zawodnicy z eliminacji okręgowych:
8.2.2.1. z okręgu północnego: 5 zawodników;
8.2.2.2. z okręgu centralnego: 5 zawodników;
8.2.2.3. z okręgu południowego: 5 zawodników;
8.2.2.4. jeżeli wśród zawodników awansujących z okręgu centralnego nie będzie zawodnika z Leszna, to szesnastym zawodnikiem finału będzie najlepszy w eliminacjach okręgowych, zawodnik tego klubu; w innym przypadku szesnastym zawodnikiem będzie jeden z szóstej pozycji w swoim okręgu – ten, który zgromadził największą liczbę punktów.
8.3. Drużynowe Mistrzostwa Polski.
8.3.1. Rozgrywane są w dwóch grupach oraz fazy play–off.
8.3.2. Rozgrywki w obu grupach prowadzone są wg schematu 5/6L.
8.3.2.1. Grupę A tworzą: 1. Ostrów, 2. Żołędowo, 3. Częstochowa, 4. Toruń, 5. Tarnów – ww. numery zostały przydzielone przez losowane i wskazują pozycję drużyny w schemacie.
8.3.2.2. Grupę B tworzą: 1. Gniezno, 2. Zielona Góra, 3. Mikołów, 4. Leszno, 5. Kalety, 6. Świętochłowice – ww. numery zostały przydzielone przez losowane i wskazują pozycję drużyny w schemacie.
8.4. Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów.
8.4.1. Eliminacje w okręgach północnym i centralnym prowadzone są wg schematu 4G, w okręgu południowym wg schematu 5G.
8.4.1.1. Pozycje klubów w poszczególnych schematach:
8.4.1.1.1. okręg północny: A. Bydgoszcz, B. Gniezno, C. Toruń, D. Żołędowo;
8.4.1.1.2. okręg centralny: A. Leszno, B. Zielona Góra, C. Rawicz, D. Ostrów;
8.4.1.1.3. okręg południowy: A. Świętochłowice, B. Częstochowa, C. Tarnów, D. Rybnik, E. Kalety.
8.4.2. Finał rozegrany zostanie na torze w Gnieźnie.
8.4.3. Awans do finału uzyskają drużyny z eliminacji okręgowych:
8.4.3.1. z okręgu północnego: 2 drużyny;
8.4.3.2. z okręgu centralnego: 2 drużyny;
8.4.3.3. z okręgu południowego: 2 drużyny;
8.4.3.4. jeżeli wśród drużyn awansujących z okręgu północnego będzie drużyna z Gniezna, to finał zostanie rozegrany wg schematu D/6d/30b; jeżeli nie, to finał rozegrany zostanie wg schematu D/7d/28b z udziałem drużyny gospodarza finału.
8.5. Indywidualny Puchar Polski – w sezonie 2011 nie rozgrywa się.
9. Wykaz skrótów poszczególnych rozgrywek, używanych w dalszej części aneksu:
9.1. rozgrywki seniorów:
IMP – Indywidualne Mistrzostwa Polski;
IMO – Indywidualne Mistrzostwa Okręgu (będące eliminacjami do IMP);
DMP – Drużynowe Mistrzostwa Polski (rozgrywki ligowe);
DPP – Drużynowy Puchar Polski;
DMO – Drużynowe Mistrzostwa Okręgu;
DPO – Drużynowy Puchar Okręgu;
MPPK – Mistrzostwa Polski Par Klubowych;
9.2. rozgrywki młodzieżowców:
IMPMc – Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzieżowców;
IMMcO – Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Młodzieżowców;
DMPMc – Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzieżowców;
MPPKMc – Mistrzostwa Polski Par Klubowych Młodzieżowców;
9.3. rozgrywki juniorów:
IMPJ – Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów;
DMPJ – Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów;
D i IMPJ – jeden termin dla turniejów eliminacyjnych (w okręgu) o DMPJ i IMPJ;
D i IMPOJ – jw. (eliminacje DMPJ i IMPJ są jednocześnie Indywidualnymi i Drużynowymi Mistrzostwami Okręgu Juniorów);
DPPJ – Drużynowy Puchar Polski Juniorów;
MPPKJ – Mistrzostwa Polski Par Klubowych Juniorów;
9.4. rozgrywki kadetów:
IMPK – Indywidualne Mistrzostwa Polski Kadetów;
IMKO – Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Kadetów;
DMPK – Drużynowe Mistrzostwa Polski Kadetów;
DMKO – Drużynowe Mistrzostwa Okręgu Kadetów;
MPPKK – Mistrzostwa Polski Par Klubowych Kadetów;
MPKKO – Mistrzostwa Okręgu Par Klubowych Kadetów;
9.5. rozgrywki młodzików:
IMPMk – Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików;
IMMkO – Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Młodzików;
MPPKMk – Mistrzostwa Polski Par Klubowych Młodzików;
MPKMkO – Mistrzostwa Okręgu Par Klubowych Młodzików;
9.6. inne rozgrywki:
IMPW – Indywidualne Mistrzostwa Polski Weteranów;
IMPKobiet – Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet.
10. Część finansowa aneksu – kwoty obowiązujące w sezonie 2011.
10.1. W zakresie opłat wpisowego – przystąpienia klubów i zawodników do określonych rozgrywek:
10.1.1. wpisowe obejmujące całość rozgrywek – 900 zł;
10.1.2. wpisowe obejmujące uczestnictwo we wszystkich rozgrywkach na szczeblu okręgu z eliminacjami DMPJ i IMPJ włącznie – 350 zł;
10.1.3. wpisowe obejmujące uczestnictwo w rozgrywkach okręgowych dowolnych kategorii, wyłączając DMO oraz eliminacje DMPJ i IMPJ – 150 zł;
10.1.4. wpisowe na pojedyncze zawody dla klubów i zawodników, które / którzy nie startują w DMP:
10.1.4.1. DPP – 120 zł;
10.1.4.2. DPPJ i finał DMPJ (w przypadku awansu) – 100 zł;
10.1.4.3. MPPK – 75 zł;
10.1.4.4. inne zawody indywidualne seniorów (w tym półfinał IMP w przypadku awansu z IMO; udział w finale IMP – bezpłatny) – 30 zł;
10.1.4.5. MPPKJ – 60 zł;
10.1.4.6. inne zawody indywidualne juniorów (w tym finał IMPJ w przypadku awansu) – 25 zł;
10.1.4.7. DMPMc – 90 zł;
10.1.4.8. MPPKMc – 70 zł;
10.1.4.9. IMPMc – 25 zł;
10.1.4.10. DMPK – 75 zł;
10.1.4.11. MPPKK – 40 zł;
10.1.4.12. IMPK – 20 zł;
10.1.4.13. MPPKMk – 25 zł;
10.1.4.14. IMPMk – 15 zł.
10.2. W zakresie opłat za przedłużenie i wydanie licencji i ich duplikatów:
10.2.1. wydanie licencji na start klubu w rozgrywkach – 0 zł (opłatę licencyjną obejmuje opłata wpisowego do określonych rozgrywek);
10.2.2. wydanie licencji toru – 100 zł;
10.2.3. przedłużenie licencji toru w przypadku utraty jej ważności, bez względu na powód tej utraty – 60 zł;
10.2.4. wydanie licencji zawodnika sportu speedrowerowego dla zawodnika zrzeszonego – 15 zł;
10.2.5. wydanie licencji zawodnika sportu speedrowerowego na sezon dla zawodnika niezrzeszonego – 150 zł;
10.2.6. wydanie licencji zawodnika sportu speedrowerowego na pojedyncze zawody dla zawodnika niezrzeszonego – 80 zł;
10.2.7. wydanie licencji sędziego sportu speedrowerowego – 40 zł;
10.2.8. przedłużenie licencji sędziego sportu speedrowerowego – 0 zł;
10.2.9. wydanie licencji kierownika zawodów – 40 zł;
10.2.10. przedłużenie licencji kierownika zawodów – 0 zł;
10.2.11. wydanie pakietu licencji – licencji sędziego sportu speedrowerowego i licencji kierownika zawodów wydanych jednocześnie – 60 zł.
10.3. W zakresie ekwiwalentów sędziego sportu speedrowerowego, obserwatora zawodów i członka komisji PFKS:
10.3.1. ekwiwalent sędziego zawodów speedrowerowych i obserwatora zawodów w zawodach międzynarodowych i międzypaństwowych – 120 zł;
10.3.2. ekwiwalent sędziego zawodów speedrowerowych i obserwatora zawodów we wszystkich meczach DMP – 120 zł;
10.3.3. ekwiwalent sędziego zawodów speedrowerowych i obserwatora zawodów we wszystkich zawodach finałowych seniorów – 120 zł;
10.3.4. ekwiwalent sędziego zawodów speedrowerowych i obserwatora zawodów we wszystkich zawodach finałowych pozostałych kategorii wiekowych – 100 zł;
10.3.5. ekwiwalent sędziego zawodów speedrowerowych i obserwatora zawodów we wszystkich zawodach rangi Mistrzostw Polski (wszystkich rodzajów i kategorii wiekowych, w tym okręgowych eliminacji DMPJ i IMPJ) nie będących finałami – 80 zł;
10.3.6. ekwiwalent sędziego zawodów speedrowerowych i obserwatora zawodów we wszystkich zawodach okręgowych i towarzyskich – 70 zł;
10.3.7. ekwiwalent członka komisji PFKS – 50 zł.
10.4. W zakresie kosztów przejazdu, diet, noclegów i innych kosztów poniesionych w celu przybycia do miejsca pełnienia funkcji określonych w poprzednim punkcie:
10.4.1. koszty przejazdu środkami komunikacji publicznej – wartość załączonych biletów / rachunków za przejazd;
10.4.2. koszty przejazdu samochodem – LK (liczba kilometrów dzieląca miejscowość zamieszkania wystawiającego rachunek od miejsca pełnienia danej funkcji – wg tabeli będącej załącznikiem do niniejszego aneksu; w przypadku zamieszkania wystawiającego rachunek w miejscowości nieujętej w tabeli należy przyjąć rzeczywistą – bez zaokrągleń – odległość pomiędzy miejscowościami) pomnożona przez kwotę 0,60 zł w przypadku samochodu o pojemności do 900 cm3 lub kwotę 1,00 zł w przypadku samochodu o pojemności powyżej 900 cm3;
10.4.3. diety – kwota ryczałtu zgodna z przepisami państwowymi;
10.4.4. noclegi – wartość załączonych rachunków za nocleg lub kwota ryczałtu zgodna z przepisami państwowymi.
10.5. W zakresie ekwiwalentów szkoleniowych i prowizji od kwot międzyklubowych rozliczeń związanych ze zmianami barw klubowych zawodników:
10.5.1. wysokość kwoty uzależniona od wieku zawodnika i liczby lat poprzedzających transfer, w których zawodnik był nieprzerwanie związany z klubem, który opuszcza – wg tabeli:
kategoria wiekowa
zawodnika
liczba lat
startów
w jednym klubie
młodzieżowiec i senior junior kadet młodzik
1 rok 600zł. 500zł. 400zł. 300zł.
2-3 lata 700zł. 600zł. 500zł. 400zł.
4-5 lat 800zł. 700zł. 600zł. 500zł.
powyżej 5 lat 900zł. 800zł. 700zł. 600zł.
jeżeli w międzysezonowej przerwie, w której dochodzi do transferu zawodnik zmienia kategorię wiekową, to do rozliczenia brana jest pod uwagę kategoria, w jakiej startował w barwach klubu, który opuszcza;
10.5.2. do kwot zawartych w tabeli należy doliczyć kwotę wynikającą z osiągnięć zawodnika w sezonie poprzedzającym zmianę barw klubowych:
10.5.2.1. medal Indywidualnych Mistrzostw Świata lub Europy seniorów i juniorów – 800 zł;
10.5.2.2. medal Drużynowych Mistrzostw Świata lub Europy seniorów i juniorów, start w finale Indywidualnych Mistrzostw Świata lub Europy seniorów i juniorów – 700 zł;
10.5.2.3. start w finale Drużynowych i Parowych Mistrzostw Świata lub Europy seniorów i juniorów, medal w rozgrywkach o: IMP i MPPK – 600 zł;
10.5.2.4. start w finale IMP, medal w rozgrywkach o: IMPMc, IMPJ, MPPKMc i MPPKJ – 500 zł;
10.5.2.5. medal w rozgrywkach o: IMO, IMPK, IMPMk, MPPKK, MPPKMc – 400 zł;
10.5.3. prowizja klubu pozyskującego zawodnika na dobro PFKS – 15% kwoty, jaką obejmuje całość międzyklubowego rozliczenia związanego ze zmianą barw klubowych zawodnika.
10.6. W zakresie kar określonych w przepisach dyscyplinarnych RSS:
10.6.1. żółta kartka dla zawodnika – 100 zł;
10.6.2. żółta kartka dla innej osoby (funkcyjnej, działacza klubu, innej zrzeszonej w PFKS, a rozpoznawalnej w środowisku sportu speedrowerowego) – 150 zł;
10.6.3. czerwona kartka dla zawodnika – 200 zł;
10.6.4. czerwona kartka dla innej osoby (funkcyjnej, działacza klubu, innej zrzeszonej w PFKS, a rozpoznawalnej w środowisku sportu speedrowerowego) – 250 zł;
10.6.5. nieprzestrzeganie przez klub ustaleń regulaminu dotyczących zasad przynależności klubowej – 200 zł;
10.6.6. odszkodowanie zobowiązujące organizatora zawodów do wypłacenia na dobro klubów i zawodników przybyłych na zawody, które zostały uznane za niebyłe – zwrot kosztów w kwocie zgodnej z ustaleniami niniejszego aneksu dotyczącymi kosztów przejazdu, diet, noclegów i innych kosztów poniesionych w celu przybycia na miejsce zawodów sędziego / obserwatora / członka komisji PFKS; w przypadku rozliczenia przejazdu samochodem – uwzględnia się koszty obowiązujące za jeden pojazd;
10.6.7. odszkodowanie zobowiązujące organizatora zawodów do wypłacenia na dobro klubów i zawodników zgłoszonych i potwierdzonych do udziału w zawodach, jeżeli te zostały odwołane po regulaminowym terminie powiadamiania o czasie i miejscu zawodów – zwrot kosztów w kwocie zgodnej z ustaleniami niniejszego aneksu dotyczącymi kosztów przejazdu, diet, noclegów i innych kosztów poniesionych w celu przybycia na miejsce zawodów sędziego / obserwatora / członka komisji PFKS; w przypadku rozliczenia przejazdu samochodem – uwzględnia się koszty obowiązujące za jeden pojazd
10.6.8. walkower na korzyść drużyny gospodarza – kara dla klubu drużyny gości – LK (liczba kilometrów dzieląca miejscowość zamieszkania wystawiającego rachunek od miejsca pełnienia danej funkcji – wg tabeli będącej załącznikiem do niniejszego aneksu) pomnożona przez kwotę 3,00 zł;
10.6.9. brak czasowego powiadomienia o zawodach oraz brak czasowego potwierdzenia udziału w zawodach – 30 zł;
10.6.10. brak licencji lub kopii licencji zawodnika, w przypadku dopuszczenia zawodnika do zawodów – 30 zł;
10.6.11. brak czasowego podania wyniku zawodów – 50 zł;
10.6.12. brak czasowego przesłania dokumentacji zawodów – 30 zł;
10.6.13. udział drużyny (pary) klubu w zawodach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej bez zezwolenia PFKS – 100 zł;
10.6.14. nieusprawiedliwiony brak udziału w zawodach, w których drużyna (para) klubu była zobowiązana wystartować – 50 zł;
10.6.15. nieuzasadniona odmowa startu zawodników, drużyny lub pary w zawodach lub ich części – 250 zł;
10.6.16. nieuzasadnione nie wysłanie zawodnika powołanego na zgrupowania, obozy, szkolenia i wręczenie nagród – 50 zł;
10.6.17. nieuregulowanie zobowiązań finansowych – 50 zł;
10.6.18. wycofanie drużyny z rozgrywek – 500 zł, w przypadku uczestnictwa klubu w rozgrywkach o DMP lub 300 zł, w przypadku uczestnictwa klubu rozgrywkach o DMO.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|